Andrzej Zaucha

Andrzej Zaucha przyszedł na świat w Krakowie 12 stycznia 1949 roku. Zmarł w Krakowie 10 października 1991 roku. Był polskim wokalistą rhythm-and-bluesowym i jazzowo-popowym, saksofonistą altowym i perkusistą, a także aktorem oraz artystą kabaretowym.


Biografia i życiorys Andrzeja Zauchy

Andrzej Zaucha debiutował muzycznie będąc perkusistą w amatorskim zespole, którego członkowie nazwali się Czarty. Później Zaucha został solistą innej grupy, o nazwie Telstar. Natomiast w latach 1968–1971 Zaucha udzielał się wokalnie w jazzrockowej grupie o nazwie Dżamble, z którą to mógł wystąpić m.in. w 1969 roku we Wrocławiu – na festiwalu Jazz nad Odrą, nagrywając też album pt. „Wołanie o słońce nad światem”. W roku 1971 związał się z popularnym zespołem Anawa, z którym udało mu się nagrać LP Anawa. W latach 1973–1979 był za granicą, tam też śpiewał i grał w zespołach rozrywkowych. Karierę solową rozpoczął wraz z nadejściem roku 1980, wtedy to zagrał w śpiewogrze Katarzyny Gärtner „Pozłacany warkocz” .

W roku 1983 wyszedł wreszcie pierwszy album solowy made of Andrzej Zaucha, a pod tytułem „Wszystkie stworzenia duże i małe”. Utwór tytułowy, zaśpiewany w duecie z Ewą Bem, zdobył sporą popularność. W 1985 roku Zaucha wystąpił podczas opolskiego koncertu pt. „Piosenka jest dobra na wszystko”, czyli w ramach opolskiego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. W ten sposób zaczął już regularnie grać na opolskich festiwalach, do samego roku 1991. Andrzej Zaucha udzielił się również w epizodycznych rolach, jak choćby w filmie „Miłość z listy przebojów” Marka Nowickiego, czy też w „Misji specjalnej” Janusza Rzeszewskiego, oraz w produkcji Wojciecha Wójcika „Trzy dni bez wyroku”.

Drugi solowy album Zauchy, zatytułowany „Stare, nowe, najnowsze”, wyszedł w 1987 roku, na którym to właśnie znalazły się takie popularne piosenki jak „Bądź moim natchnieniem”, „Myśmy byli sobie pisani”, czy też „C’est la vie – Paryż z pocztówki”. W 1988 roku, na opolskim KFPP, Andrzej Zaucha wykonał swą piosenkę „Byłaś serca biciem”, za którą nagrodzono go wyróżnieniem. Utwór został, jak się okazało bardzo szybko, jednym z jego największych przebojów. Na festiwalu w Opolu, z kolei w roku 1989, Zaucha otrzymał wyróżnienie w efekcie koncertu Premierym a to za piosenkę pt. „O cudzie w tancbudzie” oraz dostał też nagrodę prezydenta miasta Opola w uznaniu wybitnych osiągnięć w wykonawstwie utworów. Z big-bandem Wiesława Pieregorólki nagrał później album „Andrzej Zaucha”, które wydały Polskie Nagrania.

Początek lat 90. oznaczał początki jego kabaretu estradowego Sami, który współtworzył z Andrzejem Sikorowskim i Krzysztofem Piaseckim. W 1990 roku zagrał jeszcze tytułową rolę w ramach prapremiery musicalu Pan Twardowski (muz. Janusz Grzywacz, libr. Krzysztof Jasiński).

Zmarł 10 października 1991 roku na skutek licznych ran postrzałowych, które zadał mu zazdrosny o żonę, a kochankę Zauchy, francuski reżyser Yves Goulais.

Ciekawostki o Andrzeju Zausze

  • Do szesnastego roku życia Zaucha z sukcesami trenował kajakarstwo – zdobył wówczas trzykrotnie mistrzostwo Polski.
  • Wydał cztery solowe albumy, w tym jeden pośmiertnie – mianowicie ten zatytułowany „Ostatnia płyta”.
  • Andrzej Zaucha i Zuzanna Leśniak zginęli 10 października 1991 roku w Krakowie, pod Teatrem STU. Wiele wówczas celnych strzałów w ich kierunku z bliskiej odległości zadał kochankom mąż Zuzanny Leśniak, francuski reżyser Yves Goulais. Powodem zbrodni była zazdrość Francuza o swą żonę Zuzannę, która znajdowała się wtedy z Zauchą w relacjach bliższych.
  • Andrzej Zaucha był muzycznym samoukiem. Dokonał jednak niezwykle licznych nagrań płytowych, zarówno do filmów jak i seriali, m.in. do filmów „Gumisie” i „Przybysze z Matplanety”, oraz specjalnie dla archiwum Polskiego Radia. Jego najpopularniejsza piosenka to: „Byłaś serca biciem”, utwór do dziś nucony w ślad za radiowymi i telewizyjnymi transmisjami.

Cytaty Andrzeja Zauchy

„Nie bierz przykładu z Jadźki sąsiadów,
co z pięciorgiem dzieci kabaret ma,
Psa ci kupimy na imieniny,
Nie bądź głupia, zobacz, w co się tu gra.”

„Obudź się czarny Ali Babo,
zdmuchnij z brody resztkę snu.”

„Od snów najpiękniejszych bezsenność cenniejsza (…).”

„Pij tylko mleko, zakrywaj dekolt,
a nie będziesz liczyć straconych lat,
Baw się lalkami – chłop to dynamit,
Nie bądź głupia, zobacz, w co się tu gra.”

Źródła

Zdjęcie: wikipedia.org | Autor: Małgorzata i Tomasz Bogdanowiczowie | Licencja: CC BY-SA 4.0

  • https://zyciorysy.info/andrzej-zaucha/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Zaucha
  • https://www.filmweb.pl/person/Andrzej+Zaucha-107750/trivia
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Andrzej_Zaucha

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły