Andrzej Sapkowski przyszedł na świat w Łodzi 21 czerwca 1948 roku. Jest polskim pisarzem fantasy, z wykształcenia ekonomistą. Twórca słynnej fantastycznej postaci wiedźmina. Jest najczęściej po Stanisławie Lemie tłumaczonym polskim autorem literatury fantastycznej.


Biografia i życiorys Andrzeja Sapkowskiego

Jest absolwentem studiów ekonomicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się przekładem literackim dzięki znajomości języków obcych. Tłumaczy opowiadania i fragmenty większych dzieł na łamach pisma „Fantastyka”.

Debiutował w 1986 roku opowiadaniem zatytułowanym „Wiedźmin”. Postać tytułowa miała zostać z czasem ikoną popkultury. Następne lata przyniosły całą sagę o wiedźminie imieniem Geralt, do której należą takie chociażby jak „Krew elfów”, „Czas pogardy”, „Wieża Jaskółki”, czy też „Pani Jeziora”. Cykl został później (2001) kanwą filmu Marka Brodzkiego pt.: „Wiedźmin” oraz serialu telewizyjnego (2002).

Andrzej Sapkowski jest też autorem swej trylogii husyckiej, w skład której w latach 2002-2006 weszły napisane przez niego pozycje, jak: „Narrenturm”, „Boży bojownicy”, oraz „Lux perpetua”. Ostatnią wydaną powieścią Sapkowskiego jest „Żmija”, która ukazała się w 2009 r0ku. Spod ręki Sapkowskiego wyszedł także dzieło quasi-naukowe zatytułowane „Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini” – mianowicie pozycja, która usiłuje niejako ustabilizować pozycję gatunku fantasy w kształcie współczesnej literatury głównego nurtu, nie inaczej jest też z esejem „Świat króla Artura. Maladie”.

Pisarz jest jednym z najbardziej popularnych polskich twórców na świecie. Jego książki udało się przetłumaczyć już na kilkanaście języków.

Ciekawostki o Andrzeju Sapkowskim

  • W 2012 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podjął decyzje i odznaczył Andrzeja Sapkowskiego srebrnym medalem Gloria Artis.
  • Jak sam zdążył wspomnieć, niedostępność książek z gatunku fantazy na polskim rynku zadecydowała o tym, że podejmował liczne i intensywne zakupy w księgarniach zagranicznych.
  • Produktem eksportowanym na niewyobrażalną skalę jest fabularna gra komputerowa właśnie pod tytułem „Wiedźmin”.
  • Kilkakrotnie Andrzej Sapkowski zdobył też główną nagrodę przyznawaną w kategorii literatury fantastycznej i fantastycznonaukowej, czyli Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.
  • Jest Sapkowski również laureatem Paszportu Polityki.

Cytaty Andrzeja Sapkowskiego

„Myślałam zawsze, że to piękny i wzniosły stan ducha, szlachetny i godny, nawet, jeżeli unieszczęśliwia. Przecież tyle ballad ułożyłam o czymś takim. A to jest organiczne, Geralt, podle i przejmująco organiczne. Tak może się czuć ktoś chory, ktoś, kto wypił truciznę. Bo tak, jak ktoś, kto wypił truciznę, jest się gotowym na wszystko w zamian za odtrutkę. Na wszystko. Nawet na poniżenie.”

„Niech mnie kleszcze oblezą, jeśli nie traktuję was lepiej niż powietrze. Powietrze dla przykładu, zdarza mi się zepsuć, na co wobec was nie ośmieliłbym się żadną miarą.”

„A są rzeczy, których nie sposób zdobyć nawet magią. I są dary, których nie wolno przyjąć jeśli nie jest się w stanie odwzajemnić ich… czymś równie cennym. W przeciwnym razie taki dar przecieknie przez palce, stopi się niby okruch lodu, zaciśnięty w dłoni. Zostanie tylko żal, poczucie straty i krzywdy…”

„Magik przegiął różdżkę ociupinkę.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Sapkowski
  • https://wypracowania24.pl/jezyk-polski/6036/andrzej-sapkowski-biografia-zyciorys?strona=2
  • http://www.andrzejsapkowski.pl/autor.html

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Niccolo Caranti. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły