Andrzej Pilipiuk przyszedł na świat w Warszawie 20 marca 1974 roku. Jest polskim pisarzem i publicystą, laureatem nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002. Posiada wykształcenie archeologiczne.


Biografia i życiorys Andrzeja Pilipiuka

Pilipiuk najbardziej znany jest ze swego cyklu opowiadań o przygodach niejakiego Jakuba Wędrowycza – osoby zamieszkującej Stary Majdan koło Wojsławic, człowieka plugawego oraz degenerata, przy tym bimbrownika, ale i egzorcysty.

Andrzej Pilipiuk debiutował swym opowiadaniem pt. „Hiena” („Fenix” 2/1996), w którym to utworze po raz pierwszy przedstawił postać wspomnianego Jakuba. Od tego czasu Andrzej Pilipiuk zdołał napisać aż kilkadziesiąt innych opowiadań z tego to cyklu, opowiadań wydanych w kilku zbiorach. Pilipiuk sam określa siebie jako „największego piewcę polskiej wsi od czasów Reymonta”.

Do innych utworów Andrzeja Pilipiuka należy chociażby cykl opowiadający o kuzynkach Kruszewskich oraz o Michale Sędziwoju, mianowicie o alchemiku, który zgodnie z podanymi legendami miał sobie zapewnić nieśmiertelność za sprawą odkrycia tajemnicy samego kamienia filozoficznego, gdzie Pilipiuk wdzięcznie połączył elementy utworów fabularnych, opartych na wiedzy historycznej, z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i naukowymi. Wśród jego dokonań jest również cykl zatytułowany „Norweski dziennik”, seria opowiadająca z kolei o przygodach Tomasza Paczenki, młodego uciekiniera z Polski Ludowej cierpiącego na amnezje, który podejmuje trud odnalezienia prawdy zarówno o sobie, jak i otaczającej go rzeczywistości. Cykl ten będąc najstarszym w dorobku Pilipiuka, sięga swymi korzeniami do jego biografii z okresu lat kilkunastu.

W utworach Pilipiuka pojawiają się często a gościnnie postaci z jego innych cykli. I tak na przykład tytułowe bohaterki serii „Kuzynki” pojawiły się po raz pierwszy w jednym z napisanych przez Pilipiuka tomów „Pana Samochodzika”. Sam Jakub Wędrowycz pojawia się zarówno w cyklu „Kuzynki” jak również w utworze „Pan Samochodzik”.

Ciekawostki o Andrzeju Pilipiuku

  • Na podstawie opowiadań jakie opublikowane zostały w komiksowym albumie pod tytułem „Dobić dziada”, w lipcu 2011 roku wydano nakładem Valkiria Network Fabularyzowaną Kolekcjonerską Grę Karcianą Jakub Wędrowycz.
  • W 2012 roku, udało się nakręcić 8 odcinkowy serial pod tytułem „Zatruty czwartek”, który jakkolwiek nie jest związany z żadnym opowiadaniem Pilipiuka, to są tam one wspominane – w związku z wydaniem wówczas kolejnego tomu opowiadań o Jakubie Wędrowyczu pt. „Trucizna”.
  • Pilipiuk wyraża poglądy konserwatywno-liberalne i monarchistyczne poglądów. Wielokrotnie krytykował rozmaite zjawiska współczesnego życia politycznego, jak również i gospodarczego. Krytykował obecne jeszcze zaszłości ustroju socjalistycznego. Wyraża przekonanie, że obecny ustrój zbacza w stronę etatyzmu, bo ma taka tendencje, ale i zwraca uwagę na mierność polskich elit, zarówno politycznych, jak i samych intelektualnych, czy też niezbyt wysoki poziom współczesnej literatury, przede wszystkim zaś krytykuje polski system edukacji jako taki, jego zdaniem, hamujący optymalny rozwój jednostki wolnej.

Cytaty Andrzeja Pilipiuka

„Przełknął ostatni kęs kiełbasy i otarł usta gazetą. Kultura przede wszystkim.”

„Koktajl Królewna Śnieżka był to wynalazek pewnego miejscowego weterynarza, który sczezł z przepicia jeszcze przed wojną, ale jego pomysł nadal straszył. Koktajl robiony był w jakiś mętny sposób, na bazie mleka i proszku do pieczenia. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków miał siedem procent, Królewna Śnieżka i dwunastu krasnoludków – dwanaście, Królewna Śnieżka i czterdziestu rozbójników – czterdzieści, a ostatni: Królewna Śnieżka i kompania gwałcicieli miał dziewięćdziesiąt sześć procent i nie zawierał już wcale mleka.”

„Siedem problemów z czasów okupacji i okresu utrwalania władzy ludowej spoczywało w jego ogrodzie i wąchało kwiatki od spodu. Problemy miały rany od broni palnej, siecznej i nie żyły. Trochę problemów zakopano w stodole. Problemy te można określić z grubsza jako broń palna i amunicja do niej. (…) Zasadniczy problem, który od kilku pokoleń trzymał jego rodzinę w tym miejscu, spoczywał głęboko pod stajnią. Problem miał sto dwadzieścia metrów średnicy, ponad dziesięć grubości i był edonickim statkiem kosmicznym.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Pilipiuk
  • http://www.pilipiuk.com/index.php/o-autorze
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Andrzej_Pilipiuk

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Fryta 73.  Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 3

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły