Andrea-Bocelli

Andrea Bocelli przyszedł na świat w Lajatico 22 września 1958 roku. Jest śpiewakiem, tenorem, kompozytorem, autorem piosenek, producentem muzycznym i multiinstrumentalistą. Wyróżnia go fakt, że jako śpiewak operowy sprzedaje się najlepiej na świecie.


Krótki życiorys Andrei Bocellego

Andrea Bocelli urodził się 22 września 1958 roku w Lajatico. Jest śpiewakiem klasycznym (tenorem), kompozytorem i producentem muzycznym. Jest absolwentem studiów prawniczych w Pizie. Jego repertuar składa się z czterech kompletnych oper, mianowicie „La bohème”, „Il trovatore”, „Werther” oraz „Tosca”, również z albumów klasycznych oraz popowych. Bocelli przyszedł na świat jako osoba mająca wadę wzroku wrodzoną – tak zwaną jaskrę, natomiast w wieku 12 lat za sprawą nagłego przeciążenia spowodowanego uprawianym sportem doznał wylewu krwi do mózgu, który spowodował całkowitą utratę wzroku. Bynajmniej nie poddał się i nie pogodził z ułomnością w sposób, który decydował by o jego wycofaniu się – było raczej przeciwnie, a do tego stopnia, że okazał się posiadać talent bijący na głowę innych pełnosprawnych wykonawców, zarówno muzyki klasycznej, jak i pop. Okazało się, że odebrał tradycyjne toskańskie wychowanie, warunkujące późniejszy sukces. Rodzice podarowali mu w swym dziedzictwie sposób na radzenie sobie z wszelkimi przeciwnościami losu. W ten sposób będąc na studiach prawniczych odnalazł w sobie niezmierzone pokłady talentu muzycznego. Odbywając natomiast spotkania ze swymi idolami z lat młodzieńczych, mógł otrzymać dodatkowe wsparcie, powodujące, że jest dziś wykonawcą muzyki klasycznej, który sprzedał aż 75 milionów swych płyt, wiele z nich to hity znajdujące się na szczytach list przebojów na całym świecie.

Biografia rozszerzona Andrei Bocellego

Iście platynowy efekt

Głos Andrei Bocellego sprawił, że został on fenomenem międzynarodowym. Swój debiutancki album zatytułował „Romanza”, tym samym zwracając na siebie uwagę milionowych rzesz odbiorców muzyki na całym świecie – zdobył same szczyty rozmaitych list przebojów, za sprawą czego również zdobył ogromną ilość Platynowych Płyt.

Wsparcie

Na jego osobowości znaczny wpływ, a nawet wpływ decydujący, wywarła rodzina, gdzie nauczył się nie poddawać nigdy, nawet w związku z tak poważną ułomnością jak całkowita utrata wzroku. Nie bez wpływu była też sama Toskania, gdzie dorastał związany z tradycją regionu, a mówiąca o walce z przeciwnościami oraz fakcie, iż nadzieja nigdy nie umiera.

Marzenia

W swych konstatacjach na temat własnej biografii, Andrea Bocelli zdążył wielokrotnie wspomnieć o swej dziecięcej fascynacji tenorami wielkimi, a pochodzącymi z Włoch. Wśród jego idoli znaleźli się tacy jak Del Monaco, Gigli, a zwłaszcza jego idol nr 1 – Franco Corelli. Marzenia Bocellego by zostać wielkim tenorem ziściły się po latach. Lecz już mając naście lat wygrywał organizowane konkursy wokalne. Później celem jego przeprowadzki została Piza, gdzie podjął studia prawnicze. Tam też Bocelli podejmował występy – miejscem koncertów zostały miejscowe bary, w których to grał na pianinie i śpiewał przeboje klasyczne słynnych piosenkarzy takich jak choćby Sinatra, Aznavoura i Piaf.

Pierwsze sukcesy

Przełom życiowy nadszedł, gdy dowiedział się, że Franco Corelli odbywa z podopiecznymi kursy mistrzowskie w miejscowości Turyn. Wówczas to Andrea niezwłocznie zgłosił się do swego idola. Corelli tymczasem od razu dostrzegł piękno głosu Bocellego dość powiedzieć naturalne, które przypominało mu swym brzmieniem głosy legendarnych tenorów toskańskich.

Był to zatem czas, w którym Andrea podjął poważne rozważania na temat możliwości poświęcenia się muzyce całkowitej. Zawiesił w związku z tym karierę prawniczą. Dniami uczył się muzyki, wieczory natomiast obfitowały w występy w barach i lokalach, gdzie nagle gromadziły się znaczne ilości amatorów pięknego śpiewu.

Przełom

Przełomowy był dla niego rok 1992, bowiem to wtedy włoski popularny gwiazdor rockowy Zucchero szukał kogoś, z kim mógłby poprowadzić próby przed swym wspólnym występem z wielkim Luciano Pavarottim. Mowa jest w biografii o fakcie, że przypadkowo trafił on wtedy na Bocellego, ale przypadki takie należąc do rzadkości trzeba rozpatrywać z punktu widzenia faktów zaplanowanych, ponieważ Pavarotti mógł wtedy to właśnie zachwycić się śpiewem jeszcze całkiem nieznanego tenora.

Szczytów początki

Rok 1993 oznaczał dla Bocellego otrzymanie zaproszenia, by wziął udział w festiwalu piosenki w San Remo. Wygrał wtedy eliminacje zdobywając najwyższą punktacje w dziejach tego konkursu. Rok później natomiast Bocelli zwyciężył w konkursie zatytułowanym „Nowe twarze”. Błyskawicznie na szczytach wielu list przebojów znalazły się jego wykonania. Nagrał wkrótce swój debiutancki album dla znanej firmy Sugar – „Il Mare Calmo Della Sera”, następnie album zatytułowany po prostu „Bocelli”. Oczy całej Europy, a właściwie uszy, zwróciły się w kierunku włoskiego śpiewaka. Wtedy to też na rynku międzynarodowym Bocelli debiutował w albumem „Romanza”, mianowicie w roku 1996.

Opera

Równolegle kariera na polu popularnej muzyki miała miejsce dzieląc sukces rozwijany w ramach zainteresowań operowych. Jego pierwszy album zawierający muzykę klasyczną nagrany został w roku 1995, zostając zatytułowanym „Viaggio Italiano”. W 1998 roku natomiast na półkach sklepowych znalazła się pierwsza płyta zawierająca muzykę klasyczną rynku międzynarodowego – pt. „Aria”. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w dziejach fonografii w ogóle, dzieło to jest współcześnie uważane za sukces klasyki największy. Było to wówczas podyktowane faktem, iż jako klasyka dzieło stanęło w szranki z płytami muzyki popularnej, odnosząc sukces niepodważalny i całkowity. I można by było na tym zakończyć, gdyby nie to, że kolejny album „Sacred Arias” okazał się być sukcesem jeszcze większym, a, co ciekawe, zawierając kompozycje sakralne Bacha/Gounoda, oprócz tego Mozarta, Rossiniego i Schuberta. Natomiast muzyką orkiestrową, która towarzyszyła tenorowi, dyrygował sam Myung–Whun Chung.

Współczesność

Do następnych nagrań klasycznych Bocellego należy kompakt zawierający arie Verdiego i „Cyganeria” Pucciniego (partia Rudolfa). Oba przypadki zostały podparte orkiestrą dyrygowaną przez Zubin’a Mehta. W roku 2001 Bocelli wspaniale wykonał także solową partię w ramach znakomitego jubileuszowego nagrania Requiem Verdiego pod dyrekcją Walerego Gergiewa. Był ponadto Bocelli partnerem Renée Fleming, Olgi Borodiny i Ildebrando D’Arcangelo.

Ciekawostki o Andrei Bocellim

  • Albumy Bocellego odnalazły swych odbiorców licznie i na całym świecie. Według ostrożnych szacunków, jego wszystkie albumy sprzedały się w nakładzie ponad 75 milionów egzemplarzy.
  • Urodził się z postępującą jaskrą, natomiast w wieku lat dwunastu całkowicie utracił wzrok na skutek wylewu krwi podczas uprawiania sportu.
  • Jest przykładem osoby z niepełnosprawnością, natomiast do legend urósł fakt polegający na sugestii lekarza prowadzącego jego matkę w okresie ciąży. Oto na wieść o przyszłej niepełnosprawności dziecka, lekarz zasugerował matce wybitnego dziś muzyka, iż rozwiązaniem dobrym może być usunięcie ciąży. Nie bez powodu jest zatem obecnie stanowisko śpiewaka, wypowiadającego się przeciwko aborcji.
  • Nic nie zapowiadało na początku wielkości Bocellego, bowiem dorastał sprzedając narzędzia i części rolnicze w małej włoskiej i prowincjonalnej miejscowości.
  • Grę na fortepianie rozpoczął już w wieku 6 lat.

Cytaty Andrei Bocellego

„Ważne jest dla mnie, kto jest ze mną przy stole; chwila, kiedy wszyscy się do siebie zwracają i wszyscy słuchają. Jeśli jest dobre jedzenie, jest znacznie lepiej.”

„Śpiew zapewnia prawdziwe poczucie beztroski. Jeśli śpiewam, gdy jestem sam, czuję się wspaniale. To jest wolność.”

„Bardzo ważne jest dla mnie, by odprężyć się podczas podróży, a granie na flecie pomaga mi się zrelaksować.”

„Utrata wzroku nie miała nic wspólnego z moim skupieniem na muzyce. Moja pasja do muzyki już tam była, więc błędem byłoby nadanie zbyt dużego znaczenia mojej ślepocie.”

„Nie wiem, czy One Direction przetrwa próbę czasu. Mam siostrzenicę, która szaleje za nimi. Ale jedynym sposobem na osądzenie sztuki jest poczekanie i zobaczenie, czy stanie się wiecznie zielone. To zajmuje trochę czasu. Adele jest bardzo dobrym muzykiem i chciałbym z nią zaśpiewać. Ale znowu czas pokaże, czy jej muzyka będzie wiecznie zielona.”

Źródła

  • Zdjęcie
    • laurentius87 (flickr)
  • Treść
    • https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrea_Bocelli
    • https://www.biography.com/people/andrea-bocelli-9216943
    • https://en.wikipedia.org/wiki/Andrea_Bocelli

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły