Alex Grey

Alex Grey przyszedł na świat w Columbus, 29 października 1953 roku. Jest amerykańskim artystą specjalizującym się w sztuce o charakterze duchowym i psychodelicznym, zwanej też sztuką wizjonerską, kojarzoną również z ruchem New Age.


Krótki życiorys Alexa Grey’a

Alex Gray to artysta, którego prace obejmują różnorodne formy sztuki, w tym malarstwo, rzeźbę, sztukę wizjonerską, sztukę performance i sztukę instalacji. Jego specjalnością jest sztuka duchowa i wizjonerska, z której jest znany na całym świecie. Gray jest niekonwencjonalną osobowością i od zawsze interesował się kontrowersyjnymi i chorobliwymi problemami. Jako dziecko był zafascynowany pojęciem śmierci i był skory do zbierania martwych owadów, które zakopywał na swoim podwórku. Jego artystyczna skłonność umysłu była widoczna także w dzieciństwie, a zachęcał go wówczas do rysowania jego ojciec. Po studiach sztuk pięknych w college’u poszedł do szkoły medycznej, gdzie spędził pięć lat w dziale anatomii przygotowując zwłoki do sekcji; jego trening anatomiczny miał ogromny wpływ na jego obrazy. Był również bardzo zainteresowany egzystencjalizmem i eksperymentował z narkotykami, aby wywołać mistyczne doświadczenia. Znany jest ze swojego stylu malowania „x-ray”, a jego dzieła często przedstawiają etapy rozwoju psychiki. Ma unikalną umiejętność przedstawiania wizji jasnowidzenia i tematów psychodelicznych w swoich pracach. Jego prace badają fizyczną, metafizyczną i duchową anatomię ludzkich doświadczeń życiowych w połączeniu sztuki wizjonerskiej i postmodernistycznej.

Biografia rozszerzona Alexa Grey’a

Alex Gray urodził się w Columbus w stanie Ohio 29 listopada 1953 r. (Strzelec). Jego ojciec był grafikiem i zachęcał syna do rysowania. Młody Alex zbierał owady i martwe zwierzęta z podmiejskiej dzielnicy i chował je na podwórzu. Tematy śmierci i transcendencji splatają się w jego dziełach, od najwcześniejszych rysunków po późniejsze przedstawienia – obrazy i rzeźby. Przez dwa lata uczęszczał do Columbus College of Art and Design (1971-73), a następnie porzucił ten kierunek swej edukacji by malować billboardy w Ohio (73-74). Gray przez rok uczęszczał do Boston Museum School, aby uczyć się u konceptualnego artysty Jaya Jaroslava.

Udane eksperymenty

W Boston Museum School poznał swoją żonę, artystkę, Allyson Rymland Gray. W tym okresie miał serię enteogenicznie indukowanych doznań mistycznych, które przekształciły jego agnostyczny egzystencjalizm w radykalny transcendentalizm. Były to zarazem próby państwa Grey’ów z LSD. Następnie Alex spędził pięć lat w Harvard Medical School, pracując w dziale anatomii badając ciało i przygotowując zwłoki do rozbioru. Pracował także na wydziale Mind / Body Medicine w Harvardzie, gdzie dr Herbert Benson i dr Joan Borysenko przeprowadzali eksperymenty naukowe w celu zbadania subtelnych energii leczniczych. Trening anatomiczny Alexa przygotował go do malowania Świętych Luster (wyjaśnionych poniżej) i do ilustracji medycznej. Kiedy lekarze zobaczyli jego Święte Lustra, poprosili go o wykonanie pracy ilustracyjnej.

Rozwój kariery

Gray był instruktorem w dziedzinie anatomii artystycznej i rzeźby figurowej przez dziesięć lat na Uniwersytecie w Nowym Jorku, a teraz prowadzi kursy w zakresie sztuki wizjonerskiej z Allyson w The Open Centre w Nowym Jorku, oprócz tego w Instytucie Naropa w Boulder, w Kolorado, również w California Institute of Integral Studies i Omega Institute w Rhinebeck, w Nowym Jorku.

W 1972 r. Gray rozpoczął serię działań artystycznych, które przypominają rytuały przejścia, przedstawiając etapy rozwijającej się psychiki. Około pięćdziesiąt rytuałów wykonawczych, przeprowadzonych w ciągu ostatnich trzydziestu lat, przekształca się z tożsamości egocentrycznej w bardziej socjocentryczną i coraz bardziej światocentryczną i teocentryczną. Najnowszym spektaklem był WorldSpirit, oparta o mówione słowo i muzyczna współpraca z Kenjim Williamsem, która została wydana w 2004 roku jako DVD.

Kluczem wizja ludzkiego ciała

Unikalna seria Greya o 21 rozmiarach naturalnej wielkości, czyli Sacred Mirrors, zabiera widza w podróż ku własnej boskiej naturze, badając szczegółowo ciało, umysł i ducha. Święte zwierciadła przedstawiają fizyczną i subtelną anatomię jednostki w kontekście kosmicznej, biologicznej i technologicznej ewolucji. Prace nad rozpoczętą w 1979 roku tą serią trwały dziesięć lat. To właśnie w tym okresie rozwinął swoje wyobrażenia ludzkiego ciała, które „prześwietlają” wiele warstw rzeczywistości i ujawniają wzajemne oddziaływanie sił anatomicznych i duchowych. Po malowaniu Sacred Mirrors zastosował tę wielowymiarową perspektywę do takich archetypowych ludzkich doświadczeń, jak modlitwa, medytacja, pocałunki, kopulacja, ciąża, narodziny, karmienie i umieranie. Niedawne prace Greya badały temat świadomości z perspektywy „uniwersalnych istot”, których ciała są siatkami ognia, oczami i nieskończonymi galaktycznymi zawirowaniami.

Uznani uzdrowiciele Olga Worral i Rosalyn Bruyere wyrazili uznanie wobec umiejętnych przedstawień wizji jasnowidzenia jego obrazów jako przezroczystych świecących ciał. Obrazy Greya znalazły się w tak różnorodnych miejscach, jak okładki albumów TOOL, SCI, Beastie Boys i Nirvana, magazyn Newsweek, Discovery Channel, ulotki Rave. Jego prace były wystawiane na całym świecie, w tym Feature Inc., Tibet House, Stux Gallery, P.S. 1, The Outsider Art Fair i New Museum w Nowym Jorku, Grand Palais w Paryżu, Biennale Sao Paulo w Brazylii. Alex był głównym mówcą na konferencjach na całym świecie, w tym w Tokio, Amsterdamie, Bazylei, Barcelonie i Manaus. Międzynarodowa społeczność psychedeliczna przyjęła Greya za ważnego twórcę map i rzecznika wizjonerskiego królestwa.

Uznanie i sława absolutnie światowe

Duża instalacja o nazwie Heart Net autorstwa Alexa i jego żony Allyson została wystawiona w American Visionary Art Museum w Baltimore w latach 1998-99. Retrospektywa utworów Greya w połowie kariery została wystawiona w Museum of Contemporary Art w San Diego w 1999 roku. Wielkoformatowa książka artystyczna Sacred Mirrors: The Visionary Art Alexa Greya została przetłumaczona na pięć języków i sprzedała się w ponad stu tysiącach kopii. Jego inspirująca książka, The Mission of Art, śledzi ewolucję ludzkiej świadomości poprzez historię sztuki, badając rolę intencji i sumienia artysty oraz zastanawiając się nad procesem twórczym jako ścieżką duchową.

Transfiguracje to druga wielkoformatowa monografia Alexa zawierająca ponad 300 kolorowych i czarno-białych obrazów pracy Greya. Sounds True wydało The Visionary Artist, płytę CD z refleksjami Greya na temat sztuki jako praktyki duchowej. ARTmind to najnowszy film artysty badający leczniczy potencjał sztuki sakralnej. Gray współredagował książkę Zig Zag Zen: Buddhism and Psychedelics (Chronicle Books, 2002). . The Chapel of Sacred Mirrors, CoSM, długoterminowa wystawa pięćdziesięciu dzieł sztuki transformacyjnej Greya została otwarta (jesień 2004 r.) w Nowym Jorku. Mieszka obecnie w Nowym Jorku z żoną, malarzem, Allyson Grey i ich córką, aktorką Zeną Gray.

Ciekawostki o Alexie Grey’u

  • Święte zwierciadła przedstawiają fizyczną i subtelną anatomię jednostki w kontekście kosmicznej, biologicznej i technologicznej ewolucji. Prace nad rozpoczętą w 1979 roku tą serią trwały dziesięć lat.
  • Odbył ceremonię Ayahuasca w której poczuł się zjednoczony ze wszystkim i odczuł cierpienie wszystkich istot, a następnie współczucie do nich.
  • ARTmind to najnowszy film artysty badający leczniczy potencjał sztuki sakralnej. Grey udowadnia tam potencjał zawarty chociażby w sztuce muzycznej prawosławnej, zwłaszcza w brzmieniu mnisich chórów.
  • Retrospektywa utworów Greya w połowie kariery została wystawiona w Museum of Contemporary Art w San Diego w 1999 roku.
  • Jego sztuka znalazła się na okładkach takich kultowych już zespołów muzycznych jak choćby słynny Tool, Beastie Boys i Nirvana.
  • Jego prace doceniono – Gray był instruktorem w dziedzinie anatomii artystycznej i rzeźby figurowej przez dziesięć lat na Uniwersytecie w Nowym Jorku.

Cytaty Alexa Grey’a

„Uznaję przywilej bycia żywym w ludzkim ciele w tej chwili, obdarzonym zmysłami, wspomnieniami, emocjami, myślami i przestrzenią umysłu w jego aspekcie mądrości. Modlitwą mojej najgłębszej istoty jest uświadomienie sobie mojej najwyższej tożsamości w wyzwolonej grze świadomości, Ogromnej Przestrzeni. Teraz jest chwila, oto miejsce wyzwolenia.”

„Obserwuj zawartość umysłu, wizje i dźwięki, myśli, chmury przechodzące przez rozległą przestrzeń – przypominającą niebo i naturę umysłu. Zakorzenienie Bycia jest w pustce, jasności i świadomości: nienarodzone, nieskażone, nierdzewne i czyste.”

„Nieskończone poziomy wibracji, wymiary wzajemnych powiązań są bez końca. Nie ma nic niezależnego. Wszystkie istoty i rzeczy są mieszkańcami w twojej świadomości.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Alexgreycosm. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0. https://pl.wikipedia.org/wiki/Alex_Grey
https://www.cosm.org/community/founders/alex-greys-biography/
https://www.thefamouspeople.com/profiles/alex-grey-3532.php
https://joemonster.org/art/44089
https://en.wikiquote.org/wiki/Alex_Grey

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły