Aleksander Wielki

Aleksander III Macedoński, Aleksander Wielki (356-323 p.n.e.) był królem Macedonii z dynastii Argeadów w latach 336-323 p.n.e. Uznawany za jednego z największych zdobywców w historii ludzkości.


Aleksander Wielki – krótki życiorys

Aleksander Wielki urodził się w 356 roku p.n.e. w Pelli (mieście leżącym dziś w północnej Grecji), jako najstarszy syn króla Macedonii Filipa II.

W 336 roku p.n.e., w wieku 20 lat został królem Macedonii Aleksandrem III po śmierci Filipa II. Jego ojciec podczas swojego panowania zreformował państwo macedońskie i podporządkował sobie większość Grecji. Aleksander Wielki odziedziczył silne państwo i dobrze zorganizowaną oraz doświadczoną armię.

W wyniku serii zwycięstw złamał potęgę imperium perskiego i do 327 roku p.n.e. opanował całe państwo. Tego samego roku ruszył na Indie, ale pomimo odnoszonych zwycięstw został zmuszony do odwrotu ze względu na niezadowolenie w armii.

Zmarł w 323 roku p.n.e. w Babilonie, w wieku 32 lat. Śmierć spotkała go w trakcie przygotowań do kolejnych wypraw wojennych. Pozostawił imperium, którego rozpiętość od wschodu do zachodu wynosiła 5 tys. km.

Po jego śmierci nastąpiły walki między dowódcami macedońskiej armii, które doprowadziły do podziału wielkiego państwa na kilka królestw.

Za życia Aleksander Wielki był traktowany jak bóstwo, po śmierci stał się wzorem dla wielu starożytnych zdobywców tworzących imperia, a także bohaterem rozmaitych legend.

Aleksander Wielki – ciekawostki

Miał sławnego konia zwanego Bucefałem, którego otrzymał od ojca, gdy był chłopcem. Gdy koń ten zdechł na Wschodzie, Aleksander zbudował miasto i nadał mu jego imię.

Często zachowywał się jak bezwzględny brutal. Kiedyś wdał się w gwałtowny spór z jednym ze swych towarzyszy i zabił go w gniewie. Po pijackiej orgii spalił perski pałac królewski.


Zdjęcie: wikimedia.org | Autor: Andrew Dunn | Licencja: CC BY-SA 2.0

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły