Agnieszka Radwańska

Agnieszka Radwańska przyszła na świat w Krakowie 6 marca 1989 roku. Jest polską wybitną tenisistką ziemną.


Krótki życiorys Agnieszki Radwańskiej

Pochodzi z rodziny o sportowych tradycjach. Pierwsze lata swego życia Radwańska spędziła w Niemczech, gdzie mogła rozpocząć swą przygodę z tenisem. Tam też, wieku 6 lat, Agnieszka Radwańska wygrała dziecięcy turniej tenisowy. Wraz z rodziną wróciła do Polski w roku 1995.

W Krakowie ukończyła wpierw gimnazjum, następnie liceum ogólnokształcące. To jednak rok 2003 okazał się być dla niej przełomowy, wtedy to tenisistka dotarła do finału zabrzańskiego juniorskiego turnieju w tym sporcie – zajęła świetne II miejsce. Kolejny, 2004 rok, to już jej absolutne zwycięstwa, co stało się w dwóch juniorskich turniejach singlowych rozegranych kolejno w Gdyni i w Zabrzu.

Od 2009 roku studiowała zaocznie na krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha, na kierunku turystyka i rekreacja.

2005 rok przyniósł tymczasem Radwańskiej status profesjonalny. W tym samym roku zdołała wygrać w warszawskim turnieju kategorii ITF PKO BP Ursynów Cup. Pierwszym natomiast wielkim sukcesem Agnieszki Radwańskiej było zwycięstwo w wielkoszlemowym juniorskim Wimbledonie jaki miał miejsce w lipcu 2005 roku.

Rok 2006 oznaczyła w swej biografii kolejnym pasmem sukcesów. Wygrała turnieju juniorek – French Open 2006, została wtedy pierwszą Polką – liderką rankingu ITF Juniors grając tam w kategorii do 18 lat.

Wygranie wspomnianego juniorskiego Wimbledonu w roku 2005 dało Agnieszce Radwańskiej „dziką kartę” by zagrać w turnieju głównym Wimbledon 2006 – dotarła tamże do 1/8 finału, ulegając świetnej Kim Clijsters.

Radwańska zapisała się na złotych kartach polskiego sportu, jest bowiem drugą w historii Polką, która zdołała dotrzeć do finału turnieju wielkoszlemowego w singlu – mianowicie Wimbledon 2012, a także w deblu do półfinału turnieju wielkoszlemowego – czyli w Australian Open 2010 oraz US Open 2011.

W 2015 roku razem z Jerzym Janowiczem Agnieszka Radwańska zdobyła prestiżowy Puchar Hopmana.

Ciekawostki o Agnieszce Radwańskiej

  • Pochodzi z Krakowa, z rodziny o zdecydowanie sportowym zacięciu. Dziadek Agnieszki Radwańskiej, Władysław, był dobrym hokeistą a później trenerem Cracovii, ojciec natomiast – Robert, był z kolei tenisistą klubu KS Nadwiślan. Sport uprawia również młodsza siostra Radwańskiej, Urszula – uprawia zawodowo tenis ziemny reprezentując także klub Nadwiślan Kraków.
  • Agnieszka Radwańska, jako druga w historii obywatelka Polski, obok dokonań Wojciecha Fibaka, uplasowała się w pierwszej 10-tce prowadzonego rankingu najlepszych światowych tenisistów.
  • Agnieszka Radwańska jest zdobywczynią wielu wyróżnień i nagród, w tym choćby Nagrody WTA Tour w kategorii Newcomer of the Year – 2006 roku, jest też laureatką Fenomenu „Przekroju”.
  • Jest drugą w historii Polką, po Jadwidze Jędrzejowskiej (1937), która zdołała dotrzeć do finału turnieju wielkoszlemowego w singlu, a to w Wimbledonie 2012.

Cytaty Agnieszki Radwańskiej

„Nie liczę ich, ale świadomość, że zaczynają się mnie bać, na pewno jest przyjemna.”

„Tenis to sport z klasą. Nie ma chorej rywalizacji, jakichś zagrań nie fair. Na players party wszyscy bawimy się razem, razem tańczymy, wygłupiamy się. A na drugi dzień gramy przeciwko sobie. Nikt nie ma z tym problemów.”

„Nie miałam nic do stracenia, po prostu uderzałam każdą piłkę i mi się udało.”

„Na początku była zwykła radość z pierwszego tak dużego zwycięstwa w karierze, ale dopiero jak zaczęli do mnie dzwonić dziennikarze, to dotarło do mnie, że jestem pierwszą Polką, która wygrała turniej WTA. Wcześniej nie przykładałam do tego wagi.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Agnieszka_Radwa%C5%84ska
  • http://www.tenisportal.com/biografia/agnieszka-radwanska/
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Agnieszka_Radwa%C5%84ska

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Andrew Campbell. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły