Agnieszka Irena Holland przyszła na świat w Warszawie 28 listopada 1948 roku. Jest polską reżyserką filmową i teatralną, scenarzystką filmową i aktorką.
Biografia i życiorys Agnieszki Holland
Agnieszka Holland Ukończyła wpierw warszawskie liceum, następnie podjęła studia w FAMU, czyli w praskiej szkole filmowej. Po powrocie do kraju miała okazje pracować zostając asystentem reżysera przy filmie Krzysztofa Zanussiego zatytułowanym „Iluminacja”, później natomiast pracowała przy ekranizacji pt. „Listy naszych czytelników” w reżyserii Stanisława Latałły. Współpracowała w tamtym czasie również z Andrzejem Wajdą. Debiutem filmowym Agnieszki Holland był film „Aktorzy prowincjonalni”, za który to reżyserka otrzymała nagrodę FIPRESCI wręczaną podczas festiwalu w Cannes. Sukcesem okazała się być też kolejna jej produkcja, mianowicie „Gorączka” z 1980 roku, ale nie tylko, bo przyszedł i czas na jej „Kobietę samotną”, która niestety zostało obłożona cenzurą. Stan wojenny zastał Agnieszkę Holland poza granicami Polski – zdecydowała się wówczas zamieszkać i podejmować swój zawód na Zachodzie. Początkowo Holland kręciła w Niemczech oraz we Francji, w latach 90. przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Agnieszka Holland jest laureatką wielu branżowych i prestiżowych nagród. Trzykrotnie była nominowana do Oscara – na przykład za jej „Gorzkie żniwa” z roku 1985, czy też film z 1991 roku „Europa, Europa”, jak i „W ciemności” (2011). Zazwyczaj sama podejmuje się pracy pisania scenariuszy do swoich utworów. W 2001 roku Agnieszkę Holland odznaczono prestiżowym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Ciekawostki o Agnieszce Holland
- Przetłumaczyła słynna książkę autorstwa Milena Kundery pt. „Nieznośną lekkość bytu” – z języka czeskiego na polski.
- Agnieszka Holland jest przewodniczącą zarządu berlińskiej Europejskiej Akademii Filmowej.
- Agnieszka Holland współpracowała z Krzysztofem Zanussim i Andrzejem Wajdą. Została autorką scenariuszy do kilku dzieł Andrzeja Wajdy, na przykład takich jak „Bez znieczulenia” z roku 1978, „Danton” (1982), „Miłość w Niemczech” nakręconego w roku 1983 oraz filmu z 1990 pt. „Korczak”.
- Została osobą trzykrotnie nominowaną do Oscara.
- Za swój debiut „Aktorzy prowincjonalni” Agnieszka Holland otrzymała nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes.
Cytaty Agnieszki Holland
„Nie wiem, czy pan czytuje zachodnie fora internetowe, ale polskie listy dyskusyjne to na tym tle coś niebywałego, różnica jest niezwykła… to jest jak wchodzenie codziennie zamiast do kąpieli do wanny pełnej gówna…”
„Trudnym procesem okazała się (…) postprodukcja. W Polsce takich filmów nie robi się i wiele ludzi uczy się pewnych rzeczy w trakcie pracy.”
„Lubiłam chodzić do kościoła, po kryjomu. Liturgia katolicka robi duże wrażenie. Szczególnie na kimś, kto pierwszy raz się z nią styka. Nasza gosposia zabierała mnie czasem w sekrecie do kościoła, bo rodzice byli w zasadzie przeciwni religijnej edukacji. (…) Rodzice nie byli jednak fanatycznie antyreligijni. (…) Chodziłam potajemnie na lekcje religii, do kościoła, chciałam się nawet ochrzcić, ale ksiądz mi odmówił. Był tchórzem. Nie spełnił kapłańskich powinności. Bał się, że rodzice komuniści, że będzie miał nieprzyjemności. Wobec tego ochrzciła mnie koleżanka, ale nie miałam pewności, czy to się liczy, czy nie.”
„Jestem w lepszej sytuacji niż Martin Scorsese. Przegrałam z naprawdę dobrym filmem, a nie jakąś idiotyczną wydmuszką.”
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Martin J. Kraft. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Agnieszka_Holland
- https://www.filmweb.pl/person/Agnieszka+Holland-241
- https://pl.wikiquote.org/wiki/Agnieszka_Holland
Jak oceniasz ten artykuł?
Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.
Średnia głosów to 4 / 5. Oddanych głosów: 1
Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!
Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.
Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.
W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?
Ciekawe artykuły
Wyszukiwanie
Kategorie
- Aktorzy
- Duchowni
- Działacze społeczni
- Dziennikarze
- Filozofowie
- Kompozytorzy
- Malarze
- Modelki
- Naukowcy
- Pierwsze damy
- Piłkarze
- Piosenkarze
- Pisarze
- Podróżnicy
- Politycy
- Postacie biblijne
- Prezenterzy telewizyjni
- Projektanci mody
- Przedsiębiorcy
- Przywódcy
- Reżyserzy
- Różne
- Satyrycy
- Sportowcy
- Święci
- Władcy Polski
- Zbrodniarze