Agnieszka Grzelak jest urodzoną w 1967 roku polską pisarką, znaną przede wszystkim ze swych bajek dla dzieci (np. „Magiczne kryształy”, „Bajki dla moich córeczek”), lecz jest też twórcą literatury fantastycznej oaz powieści dedykowanych kobietom.


Biografia i życiorys Agnieszki Grzelak

Pisarka odebrała kolejno wykształcenie podstawowe i średnie, aby ukończyć później warszawską Akademię Medyczną oraz rozpocząć pracę w warszawskiej poradni Instytutu Matki i Dziecka. Gdy jednak została rodzicem, skoncentrowała się na zajęciach domowych. Wtedy to też podjęła amatorskie pisanie, malarstwo i rękodzieło. Zajmuje się od tej pory niemal wszystkimi rodzajami sztuki zwanej użytkową, od dzieł malowanych po haftowane i szydełkowane. Do jej ogromnych pasji należy również ogród. To z niego bowiem często wraca zainspirowana do swoich akwareli.

Prywatnie tworzy związek małżeński z Szymonem Grzelakiem, czyli psychologiem, ale i autorem książki zatytułowanej „Dziki ojciec”. Para ma aż cztery córki mieszkając w okolicach Warszawy.

Popularność Agnieszki Grzelak pochodzi z napisanego przez nią pięciotomowego cyklu pod tytułem „Black Corredo”. Pierwsza część serii autorka zatytułowała „Herbata szcześcia” – a opowiada losy Szklarki, pewnej artystki, która ma zrealizować zamówienie namalowania herbaty szczęścia – mianowicie roślinę tajemniczego pochodzenia. Drugi natomiast tom cyklu, pt. „Córka Szklarki”, opowiada o przygodach dwunastoletniej dziewczynki imieniem Mori. Kolejna część serii jest zatytułowana „Ścieżki Avenidów”, i tam również występują losy wspomnianej Mori. Natomiast czwartym tomem cyklu jest pozycja pt. „Tajemnice Skyle”. Mori przenosi się na łamach utworu na malowniczą i tajemniczą wyspę Skyle. Szybko okazuje się, że wyspa skrywając mnóstwo sekretów i niewyjaśnionych zagadek pociąga bohaterkę, by te tajemnice odkrywać. Ostatni, piąty tom serii, nosi z kolei tytuł „Szkoła Laory”. Tytułowa Laora jest mieszkanką wyspy Nut i założycielką szkoły artystycznej dla dziewcząt.

Ciekawostki o Agnieszce Grzelak

  • Agnieszka Grzelak jest autorką trzech już bardzo popularnych bajek dla dzieci, ale i pozycji dużo bardziej wymagających, bo napisała też aż sześć książek o tematyce fantastycznej raz trzy powieści.
  • Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie rozpoczynając w ślad za tym pracę w warszawskiej poradni Instytutu Matki i Dziecka. Gdy jednak została matką, skoncentrowała się już tylko na zajęciach domowych. Wtedy to też Agnieszka Grzelak podjęła amatorskie pisanie, rękodzieło i malarstwo. Zajmuje się obecnie niemal wszystkimi rodzajami sztuki określanej jako użytkowa, począwszy na dziełach malowanych, po prace haftowane i szydełkowane.
  • Agnieszka Grzelak jest autorką znaną między innymi z pięciotomowej serii fantasy „Blask Corredo”.

Cytaty Agnieszki Grzelak

„O pisaniu marzyłam od zawsze. W dzieciństwie wymyślałam bajki dla braci, na koloniach snułam nocami niekończące się opowieści. Później pisałam krótkie opowiadania. Była to forma, która najbardziej mi odpowiadała, ale niestety okazało się, że wydawnictwa preferują powieści. I tak powstała „Herbata szczęścia”.”

„Coś tam się kłębi w myślach i pamięci: obrazy, przeżycia, lektury. Na pewno inspiruje mnie piękno i twórczość w różnych dziedzinach. Bardzo ważne są podróże, które pomagają mi odmalować tło dla toczącej się akcji. Konkretny pomysł na książkę wyłania się stopniowo. Tworzę w trakcie pisania, przyglądam się bohaterom i zastanawiam się, jak postąpią. Czasem nie wiem i długo myślę nad rozwiązaniem jakiejś sytuacji.”

„Moim hobby jest malowanie i wszelkiego rodzaju rękodzieło. Pisanie jest głównie pracą. Czasem towarzyszy mu pasja, częściej mozół. Pasja pojawia się na początku, kiedy kiełkuje pomysł, kiedy coś się rodzi, później zaczyna się rzemiosło i dłubanina.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Agnieszka_Grzelak
  • https://merlin.pl/a/agnieszka-grzelak/#read-more

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Adrian Grycuk. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0 PL.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły