Adrian Tadeusz Zandberg urodził się 4 grudnia 1979 roku w duńskim Aalborgu. Jako doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, zajmuje się również działalnością gospodarczą oraz polityką (jest członkiem i współzałożycielem Zarządu Krajowego Partii Razem).


Biografia i życiorys Adriana Zandberga

Adrian Zandberg podejmował n apłaszczyźnie politycznej współprace z liderem Polskiej Partii Socjalistycznej Piotrem Ikonowiczem, a zwłaszcza w czasie kampanii wyborczej Ikonowicza, która miała miejsce w wyborach prezydenckich w 2000 roku. Natomiast będąc członkiem Unii Pracy był Zandberg przewodniczącym oddziału młodzieżowego tejże partii, czyli Federacji Młodych UP (jego zastępczynią była nie mniej popularna Barbara Nowacka). Był współorganizatorem akcji protestacyjnych przeciwko pomysłowi likwidowania nieodpłatnych studiów, jak również przeciwko wysyłaniu polskich żołnierzy do Iraku, na misję wojskową. Został też Zandberg założycielem bo i entuzjastą portalu internetowego lewica.pl. W kwietniu 2005podjął jednak ważną decyzję dla siebie, ponieważ odszedł z partii Unia Pracy – powodem miała być wg. niego zbyt bliska współpraca między UP a skompromitowanym Sojuszem Lewicy Demokratycznej. W 2005 Adrian Zandberg współtworzył z kolei utworzoną wówczas partię Unia Lewicy III RP, współtworząc jej zarząd. W tym samym roku jednak znów opuścił formcje, także z powodu współpracy z SLD. Na tym jednak bynajmniej nie poprzestał, ponieważ w tym samym 2005 roku Adrian Zandberg został pomysłodawcą i współtworzącym stowarzyszenie o nazwie Młodzi Socjaliści. Z kolei w lipcu 2009 został wybrany do naczelnych władz kierujących Radą Naczelną Polskiej Partii Socjalistycznej.

Wreszcie w maju roku 2015 był tym, który aktywnie współtworzył Partię Razem, a także zasiadł w ramach zarządu krajowego tej partii (jako odpowiedzialny  za takie aspekty jak internetowa działalność i media społecznościowe wymienionego ugrupowania). Pierwszym sprawdzianem zostały wtedy wybory parlamentarne w 2015 roku. W ten sposób Zandberg mógł być kandydatem do Sejmu, startującym z pierwszego miejsca listy Partii Razem w okręgu warszawskim. Efektem tych starań politycznych było zdobycie przez niego wtedy 49 711 głosów, co dawało 4,54% głosów oddanych w tym okręgu, zatem wynik ten był siódmym z kolei. Nie uzyskawszy wobec tego mandatu, Razem jednak przetrwało to. Zdążył jednak Zandberg co ważne – wystąpić w debacie z liderami wszystkich ośmiu startujących ugrupowań, co sprawiło, że media potrafiły docenić treść i formę przekazu Adriana Zandberga, uznając nawet niekiedy właśnie jego za rzeczywistego zwycięzcę tamtej debaty – będąc nową twarzą lewicy, inną niż wypróbowane dawno osoby na przykład z SLD. Pojawiły się opinie tymczasem również takie, które zwracały uwagę na jego szkodliwość w łonie najszerzej pojmowanej lewicy, ponieważ jakoby Adrian Zandberg wystąpieniem swym wprawdzie  niejako wyszarpnął dodatkowe poparcie dla swojej Partii Razem, lecz miało się to odbyć kosztem startującej też wtedy Zjednoczonej Lewicy, której zabrakło zaledwie 0,45 punktu procentowego. Głosem rozsądku dla niektórych została wówczas Barbara Nowacka. Polityk ta potrafiła wskazać na fakt, iż większość wyborców partii Razem byli wyborcami niegłosującymi wcześniej na żadną z partii tworzących skład ZL.

Ciekawostki o Adrianie Zandbergu

  • Urodził się 4 grudnia 1979 w duńskim Aalborgu, dokąd jego rodzina emigrowała z Polski w roku 1967. Pod koniec lat 80. XX wieku jednak Zandbergowie przenieśli się do Warszawy, na Mokotów.

Cytaty Adriana Zandberga

Jego publikacja znalazła się w wydawanym przez Cambridge University Press piśmie „Medical History”. Publikował również artykuły w takich pismach jak „Meander”, „Dzieje Najnowsze” czy „Przegląd Historyczny”.

„Jeśli nie usuniemy strukturalnych przyczyn frustracji społecznych, to prędzej czy później doczekamy się brunatnych koszul, przy których PiS będziemy wspominać z sentymentem.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Adrian_Zandberg
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Adrian_Zandberg
  • https://polskatimes.pl/adrian-zandberg-partia-razem-reprezentuje-realnych-pracownikow-tych-z-mordoru-i-tych-z-mcdonalds/ar/12639574

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Bartek Kuzia. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 4.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.9 / 5. Oddanych głosów: 7

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły