Adam Stanisław Hanuszkiewicz przyszedł na świat we Lwowie 16 czerwca 1924 roku. Zmarł w Warszawie 4 grudnia 2011 roku. Był polskim aktorem i reżyserem teatralnym, wieloletnim dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego w Warszawie oraz warszawskiego Teatru Nowego.


Biografia i życiorys Adama Hanuszkiewicza

Dzieciństwo i młodość spędził we Lwowie. Przed wojną chodził tam do gimnazjum. Większą część okupacji przeżył we Lwowie, jej końcówkę w Rzeszowie, gdzie wstąpił do zespołu teatralnego Wojska Polskiego.

W 1945 roku pracował w teatrze w Rzeszowie, przez rok występował również w Jeleniej Górze, przy czym na uwagę zasługuje fakt, iż nie ukończył Hanuszkiewicz żadnej szkoły aktorskiej. Egzamin kierunkowy natomiast zdał eksternistycznie w Łodzi, roku 1946. Następnie występował w grupie Juliusza Osterwy w krakowskim Teatrze Dramatycznym, by z kolei grać w warszawskim Teatrze Rozmaitości oraz poznańskim Teatrze Polskim (tam udało mi się w 1951 roku wyreżyserować pierwszy swój spektakl).

Od 1955 pracował Hanuszkiewicz przeważnie w Warszawie. Jako współtwórca Teatru Telewizji wyreżyserował np. swoją pierwszą sztukę telewizyjną zostając później – w latach 1957-1963 – naczelnym reżyserem. W latach natomiast 1956-1968 pracował już jako reżyser oraz dyrektor Teatru Powszechnego.

Rok 1968 oznacza w jego biografii posadę dyrektorską w Teatrze Narodowym. Wówczas udało mu się stworzyć w Teatrze Narodowym inscenizacje artystycznie niezwykle ważne, bo takie jak na przykład „Balladynę” w nowoczesnej oprawie kostiumowej i z wykorzystaniem akcesoriów motoryzacyjnych. Na początku lat 80. Hanuszkiewicz jednak stracił zaufanie władzy zostając odwołanym ze stanowiska dyrektora teatralnego w 1982 roku. Czas stanu wojennego naznaczył bojkotem telewizji realizowanym przez ówczesne środowisko aktorskie. Reżyserował w teatrze Ateneum oraz Studio, jak również w Łodzi i poza granicami kraju. W latach 1989-2007 był z kolei dyrektorem warszawskiego Teatru Nowego.

Zmarł 4 grudnia 2011 roku w Warszawie.

Ciekawostki o Adamie Hanuszkiewiczu

  • Był czterokrotnie żonaty.
  • Rok 1968 oznacza w jego biografii objęcie posady dyrektorskiej w Teatrze Narodowym. Stało się to po usunięciu z tego stanowiska Kazimierza Dejmka, którego inscenizację „Dziadów” władze PRL uznały za antyradziecką.
  • Rok 1968 oznacza w jego biografii posadę dyrektorską w Teatrze Narodowym. Wówczas udało mu się stworzyć w Teatrze Narodowym inscenizacje artystycznie bardzo istotne, bo takie jak na przykład „Balladynę” – aktorzy Hanuszkiewicza zagrali sztukę w kostiumach całkiem nowoczesnych oraz z wykorzystaniem motocykli Honda.
  • Odebrał nagrodę Ministerstwa Kultury ZSRR, ale i laur Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RFN.

Cytaty Adama Hanuszkiewicza

„Interesuje mnie sprawdzian tego, co robię, wśród ludzi wykazujących wrażliwość podobną mojej (…). Każde przedstawienie to prototyp, którego kształtu nie znam aż do generalnej próby. Forma jest decydująca. Nie można jej bezkarnie powtarzać, zmieniając tylko słowa.”

„Teatr polityczny robiłem w Antygonie, przyznając rację i Kreonowi, i tytułowej bohaterce (…). Było to wbrew nurtowi ówczesnego teatru ze spektaklami, w których Kreon był Jaruzelskim, Antygona „Solidarnością”, a chór dzielił się na oportunistów i „stoczniowców”.”

„Moja samotność brała się stąd, że nie miałem nigdy kumpli, którzy w 1941 r. rozproszyli się we Lwowie. Ani, z tych samych powodów, belfrów. Stąd mój kompleks outsidera i poczucie, że egzamin będę zdawał u Pana Boga.”

„Każda indywidualność u niektórych budzi sympatię, a u innych niechęć albo i nienawiść.(…) Zarzut, który wobec mnie najczęściej się wysuwa, postawiony został na głowie. Ponieważ mam dużo widzów, to nie mogę robić dobrego teatru. Wynikałoby z tego, że dobry teatr to taki, który nie ma widzów.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Hanuszkiewicz
  • https://www.filmweb.pl/person/Adam+Hanuszkiewicz-47818/trivia#
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Adam_Hanuszkiewicz

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Paweł Bielicki. Zdjęcie zostało opublikowane w 1966 roku.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły