Abelard Giza przyszedł na świat w Gdańsku 15 września 1980 roku. Jest satyrykiem, znanym głównie z występów jednoosobowych w stylu stand-up, które potrafią gromadzić publiczność.


Biografia i życiorys Abelarda Gizy

Pasję do sztuki w ogóle Abelard Giza zaczerpnął od osobistości niezwykłej, jaką był jego dziadek Hugon Lasecki, profesor ASP i malarz. Pomimo faktu, iż Abelard znany jest przede wszystkim jako kabareciarz, to posiada również wykształcenie filmowe -jako scenarzysta, a także reżyser teatralny i właśnie filmowy.

Z racji pochodzenia, ale i przede wszystkim obco brzmiącego imienia, Giza starał się na ten temat wymyślać rozmaite zabawne historie, aby nieco przeorientować obiekt na przykład drwin lub po prostu uśmiechów kolegów. Takie właśnie były narodziny w nim zdolności satyrycznych.

Przez wiele już lat własnej działalności Giza zdążył „popełnić” wiele tekstów satyrycznych chociażby dla magazynu „Chichot”. W 2007 roku jego inicjatywa została impulsem do powstania Grupy Impact, której to celem naczelnym jest produkcja filmowa. Na swoim koncie Abelard Giza ma produkcje jak na przykład zatytułowaną „W stepie szerokim” oraz „Swing”. Grupa stworzyła dotąd także sporo krótkich filmów i reklamówek.

Działalność filmowa Abelarda Gizy przyniosła mu już pewną ilość wyróżnień i nagród. Wśród nich należy wymienić między innymi takie jak chociażby OFFskar za najlepszy scenariusz filmowy, mianowicie „Towar”, oraz wyróżnienie Festiwalu Filmowego w Gdyni w nagrodę za film pod tytułem „W stepie szerokim”.

Swoje zdolności teatralne Abelard wykorzystuje także w grupie teatralnej o nazwie Muflasz, natomiast kabaretowe w popularnym już Kabarecie Limo, którego jest niekwestionowanym liderem.

Ciekawostki o Abelardzie Giza

  • Jego uroda idzie bezsprzecznie w parze z bliskowschodnim brzmieniem imienia i nazwiska, wobec czego na temat swego pochodzenia jeszcze młody Abelard wymyślał na potrzeby środowiska rówieśniczego wiele zabawnych historii.
  • Jego dziadek to Hugon Lasecki, profesor ASP i malarz.
  • Abelard Giza posiada prawdziwe i profesjonalne „papiery” na filmowca, jest bowiem absolwentem studiów kierunkowych w tym zakresie. Nie jest zatem przypadkiem, że otrzymał on dość popularnego OFFskara za scenariusz filmowy.

Cytaty Abelarda Gizy

„„Wróciłem ostatnio z misji” – aha, czyli albo komandos, albo ksiądz… „Wiesz, ile było dup i jarania…!” – aha, czyli ksiądz.”

„Moim zdaniem polski stand-up jest jak myśl Gołoty – dopiero się rodzi.”

„Chodzi o to, żeby nie popaść w skrajności: albo robię dla kasy, albo jestem artystą i mam w dupie pieniądze, a moje dziecko może jeść dywan, bo przecież ja tworzę. Fajnie wyważyć te dwie rzeczy, no i przede wszystkim pozostać wiernym sobie.”

„Pamiętam, jak w 2002 leciałem do Stanów z Odyseją Umysłów, to we Frankfurcie celnicy spojrzeli w paszport i powiedzieli, że Abelard Giza to nie jest polskie imię i nazwisko. No i z całej grupy tylko mi sprawdzili torbę.”

„Zawsze lubiłem się wygłupiać. Lubiłem kabarety, chodziłem na występy Potemów, Po Żarcia. Kiedyś był w Trójmieście taki przegląd kabaretów studenckich Wyjście z cienia. W 1998 roku byłem tam jako widz, a już w ’99 zgłosiliśmy się jako kabaret.”

Źródła

  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Abelard_Giza
  • https://www.newsweek.pl/polska/abelard-giza-sylwetka/e7ct6ge
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Abelard_Giza

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Marcin Gierasimowicz. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.5.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4 / 5. Oddanych głosów: 6

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły