ABBA

ABBA to szwedzki zespół muzyczny wykonujący muzykę pop. Jest uważany za jeden z najbardziej znaczących na rynku. Grupa sprzedała ponad 370 mln płyt na całym świecie.


ABBA – krótka historia zespołu

Zespół ABBA stworzyli Björn Ulvaeus (ur. 1945), Benny Andersson (ur. 1946), Agnetha Fältskog (ur. ur. 1950) i Anni-Frid Lyngstad (ur. 1945). Ulvaeus i Andersson spotkali się w Sztokholmie i razem ze swoimi dziewczynami, Anni-Frid i Agnethą założyli w 1972 roku zespół. Przez kolejne 10 lat jeździli z koncertami po całym świecie i nagrywali piosenki pop i muzykę disco. W 1973 roku przyjęli taką nazwę zespołu poprzez utworzenie akronimu z pierwszych liter ich imion.

W 1974 roku wygrali piosenką „Waterloo” Konkurs Eurowizji w Londynie. Po tym zwycięstwie nagrywali międzynarodowe przeboje.

W kwietniu 1977 roku ich utwór „Dancing Queen”, jako jedyna z ich piosenek, zajmuje pierwsze miejsce na amerykańskiej liście przebojów.

W 1977 roku wydają „ABBA. Film” (ang. ABBA: The Movie), czyli fabularyzowany film dokumentalny z ich trasy koncertowej.

W 1981 roku wydają swój ósmy i ostatni album „The Visitors”. Zespół rozpadł się w 1982 roku, lecz ich muzyka wciąż jest niezwykle popularna. Grupa sprzedała na całym świecie ponad 370 milionów płyt. Do ich najsłynniejszych piosenek należą m.in. „SOS”, „Mamma Mia”, „Dancing Queen”, „Voulez-Vous” czy „Super Trouper”.

W 2013 roku w Sztokholmie otwarto muzeum poświęcone zespołowi.

W 2018 roku zespół potwierdził reaktywację. Zapowiadane jest powstanie pięciu nowych utworów, które światło dzienne mają ujrzeć najwcześniej w 2021 roku.


Zdjęcie: wikimedia.org | Autor: AVRO | Licencja: CC BY-SA 3.0 NL

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły