Tupac Amaru Shakur, przyszedł na świat Nowym Jorku 16 czerwca 1971 roku. Zmarł w Las Vegas w 13 września 1996 roku. Był amerykańskim raperem, aktorem, poetą, znanym również jako: 2Pac, czy też Makaveli.


Biografia i życiorys 2pac’a

Już jako dziecko odznaczał się talentem artystycznym. Dawał wtedy występy w grupie teatralnej o nazwie The 127th Street Ensemble. Później przeprowadził się w roku 1986 do Baltimore, tam też chodził do Baltimorskiej Wyższej Szkoły Artystycznej, gdzie uczył się baletu, poezji i aktorstwa. To właśnie tam napisał swój pierwszy rapowy tekst, co było następnie i jak się okazało – początkiem wielkiej kariery Tupac’a. W 1988 natomiast przeprowadził się wraz z rodziną do Marin City. W roku z kolei 1990 Tupac dołączył do zespołu o nazwie Digital Underground. W 1991 wydał swój solowy debiutancki album, zatytułowany „2pacalypse Now”, wystąpił również w filmie „Juice”.

W 1993 przyszedł czas na nagranie drugiej płyty pt. „Strictly 4 My Niggaz”, która to pokryła się platyną, zagrał też wraz z Janet Jackson w produkcji filmowej pt. „Poetic Justice”. W 1994 wszedł do kin film z jego udziałem pt. „Above The Rim”, a on sam został skazany za seksualne nadużycie. Tymczasem dzień przed wydaniem tego wyroku 2pac został postrzelony, co miało miejsce w Nowym Jorku, w studiu nagraniowym Quad. Później, podczas odbywania wyroku, odbyła się premiera jego albumu pt. „Me Against the World”.

Więzienie opuścił po 11 miesiącach, a to dzięki sporej kaucji, którą to wpłacił Marion „Suge” Knight, po czym 2pac dołączył do jego wytwórni płytowej w Los Angeles, mianowicie Death Row. W 1996 dzięki temu ukazała się płyta „All Eyez on Me”, czyli jego ogromny sukces. Tupac w tamtym właśnie roku wystąpił jeszcze w dwóch filmach – „Klincz” oraz „Gang related”, oraz wykonał materiał na płytę jego kolejną. 7 września 1996 obecny był w Las Vegas, na walce Mike Tysona z Brucem Seldonem w Las Vegas. Został wówczas pięciokrotnie postrzelony, co sprawiło, że 2pac 13 września zmarł.

Ciekawostki o 2pac’u

  • Prawdziwe imię 2pac’a to Lesane Parish Crooks. Imię Tupac Amaru otrzymał za sprawą ślubu jego matki Alice Faye Williams z Lumumba Abdul Shakurem.
  • W 1988 2pac przeprowadził się wraz z rodziną do Marin City. Tamten rok w jego biografii jest pamiętny, bowiem jego ojczym został wówczas skazany na 60 lat więzienia, przez co jego matka uzależniła się od narkotyków.
  • W 1994 2pac został skazany za nadużycie seksualne.
  • Według ustaleń „LA Times” Tupac’a zastrzelił niejaki Orlando „Baby Lane” Andersona, czyli członek gangu Southside Crips. Miał to być odwet za pobicie Andersona przez 2paca po walce bokserskiej w hotelu MGM. Orlando rok po incydencie zginął, co ciekawe, tą samą śmiercią.

Cytaty 2pac’a

„W trakcie swojego życia nigdy nie przestawaj marzyć. Nikt nie może zabrać ci marzeń.”

„Czemu walczę, by żyć, jeśli żyję tylko, by walczyć.”

„Jeśli mam dziś zginąć, to zginę podczas wymiany ognia.”

„Gdyby ilość pieniędzy, jakie masz, zależała od tego, jak traktujesz innych ludzi, bylibyśmy milionerami.”

„W dniu mojej śmierci
gdy moje serce nie będzie mogło już dłużej bić
mam nadzieję, że umrę za Wiarę, dla której chciałem żyć.”

„Tylko Bóg może mnie sądzić.”

Źródła

  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Tupac_Shakur
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Tupac_Shakur
  • https://www.filmweb.pl/person/Tupac.Shakur/trivia

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Sami. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły