Witold Pyrkosz

Witold Pyrkosz przyszedł na świat w Krasnymstawie w roku 1926. Zmarł natomiast w Warszawie, w 2017 roku. Był popularnym polskim aktorem grającym w teatrze, filmie oraz udzielającym się dubbingowo.


Krótki życiorys Witolda Pyrkosza

Początkowo spełniał się jako intendent Centralnej Poradni Ochrony Macierzyństwa i Zdrowia Dziecka. Edukacje kontynuował kończąc Krakowską Wyższą Szkołę Aktorską ukończył w 1954 roku. Jego debiut aktorski to z kolei rok 1955, wtedy to bowiem Pyrkosz zagrał na deskach kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego – zagrał mianowicie jako Janek Topolski w sztuce zatytułowanej „Lekkomyślna siostra”. Debiut filmowy nastąpił szybko, bo rok później, zagrał wtedy Pyrkosz w filmie „Cień”, wyreżyserowanym przez Jerzego Kawalerowicza. Aktor przyjmował później zarówno rolę o charakterze dramatycznym, jak i komediowym, w których znakomicie się sprawdzał. Po latach okazało się, że to te komediowe role przyniosły Pyrkoszowi największą popularność. Przypomnijmy sobie chociażby rolę w serialu „Alternatywy 4”, gdzie zagrał Witold Pyrkosz znakomicie (degenerata Balcerka), i nie inaczej było z popularnym filmem „Janosik”, gdzie wcielił się członka ekipy dobrych rzezimieszków – tamże jako dobry banita. Zarówno pierwszy z wymienionych jak i drugi film są za pewne dziełami, gdzie Pyrkoszowi wspaniale udało się oddać kreacje zagranych bohaterów. Na szczególną uwagę tymczasem zasługuje za pewne film „Va banque”, w którym zagrał specjalistę od łamania szyfrów i alarmów, postać o pseudonimie Duńczyk, czyli rolę dobrego, a zaufanego przyjaciela głównego bohatera filmu – Kwinto. Bohaterom udaje się wykonać skok na bank człowieka złych zamiarów, czyli tego nazwiskiem Kramer, który to niegdyś zdradził głównego bohatera, skazując go tym samym na karę więzienia. Ten całkiem udany film reżyserował Juliusz Machulski, będąc jeszcze przed końcem swych studiów. Z postaci serialowych kultowych pamiętamy Witolda Pyrkosza także z serialu filmowego  „Dom”.

Witold Pyrkosz udzielał się jako odtwórca i reżyser dość znanego w swym czasie kabaretu „Dreptak”. Lecz współcześni nam pamiętają go głównie z kariery aktorskiej zakończonej siedemnastoletnią grą w popularnym serialu pod tytułem „M jak miłość”, emitowanym w kanale TVP2. Otrzymał wówczas „Telekamerę 2005” będąc laureatem kategorii „Najlepszy aktor”, natomiast w 2007 roku Pyrkosz otrzymał „Złote spinki”, czyli nagrodę przyznawaną za całokształt pracy artystycznej, a to w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia 2007. Otrzymał rzecz jasna wiele innych nagród. Witold Pyrkosz był oprócz gry aktorskiej spełniającym się radnym powiatu piasecznego na przestrzeni lat 1999 – 2006. Ze względu na odegraną postać w filmie serialowym „Janosik”, został Pyrkosz honorowym obywatelem miasta Pyzdry. Zmarł w wieku 90 lat, powodem odejścia było zapalenie płuc.

Ciekawostki o Witoldzie Pyrkoszu

  • Był niezwykle nerwowy i wybuchowy, sam nazywał się furiatem.
  • Twierdził, że to różnica temperamentów między nim a żoną Krystyną jest tym aspektem, który przemawia na korzyść, ponieważ wspaniale się uzupełniają.
  • Gdy uczył się ról, teksty miał wypisane bardzo różnych miejscach mieszkania, a nawet zapisywał kwestie na dłoni.
  • Pomimo, że zagrał dużą ilość kreacji teatralnych i filmowych, został najlepiej zapamiętany jako aktor z popularnego serialu o Janosiku, czy też jako przyjaciel głównego bohatera w filmie „Va banque”.

Cytaty Witolda Pyrkosza

  • „Kobiety mają w aktorstwie łatwiej. Zwłaszcza, gdy są ładne, bo wtedy w młodości grają role amantek. A moja wnuczka jest bardzo ładna – bo podobna do dziadka! Natomiast ja grałem zawsze „brzydkie kaczątka”. Raz w Teatrze Ochoty byłem nawet gąsiorem w bajce pod tytułem Brzydkie Kaczątko…”
  • „Niech pan nam nie przeszkadza. My to zagramy.”
  • „Myślałem, że w miejscu w którym żyję, tzn. w Górze Kalwarii, zrobię coś dla kultury. A nie zrobię nic, ponieważ nie ma na to złamanego grosza.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem zdjęcia jest Jerzy Stalega. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Pyrkosz
https://biografia24.pl/witold-pyrkosz/
http://culture.pl/pl/tworca/witold-pyrkosz

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły