Winston Churchill

Winston Churchill urodził się 30 listopada 1874 roku w Blenheim Palace (w Woodstock w hrabstwie Oxfordshire). Zmarł 24 stycznia 1965 roku w Londynie. Był brytyjskim politykiem, pisarzem i dziennikarzem, mężem opatrznościowym, piewcą wierności koronie i racji stanu Zjednoczonego Królestwa.


Krótki życiorys Winstona Churchilla

Winston Churchill urodził się w 1874 roku, w Blenheim Palace, w Wielkiej Brytanii. Był politykiem, pisarzem, oratorem, czy też publicystą. Urodził się w rodzinie o tradycjach lordowskich. Jego ojciec był politykiem partii konserwatywnej. Winston studiował w Royal Military Academy. Służył jako podporucznik huzarów. Pod koniec XIX wieku Churchill wziął rozbrat z profesją wojskowego i zajął się polityką, początkowo z ramienia konserwatystów, by przenieść się do partii liberalnej, a to pod wpływem idei która mu przyświecała, mianowicie domagał się maksymalnej wolności, zwłaszcza w obszarze gospodarczym. W latach dwudziestych napisał czterotomowe dzieło „Kryzys światowy”, dokonanie niebywałe, które zostało uznane przez krytyków za hit, a nawet arcydzieło. Jakkolwiek potrafił popierać wyprowadzanie wojsk na ulice, to był zagorzałym przeciwnikiem totalitaryzmów. Był nieprzejednanym przeciwnikiem na przykład ugody monachijskiej. Po wybuchu II wojny światowej został premierem i ministrem obrony Anglii. Brał udział w konferencjach tzw. „Wielkiej Trójki”, decydując tym samym o powojennym kształcie Europy. Zmarł w 1965 roku.

Biografia rozszerzona Winstona Churchilla

Liberał

Chodził do szkoły Harrow School. Następnie był w Royal Military Academy. Jako podporucznik huzarów wyruszył do Indii, pełnił również służbę w Sudanie. Odbywał eskapady na Kubę, gdzie towarzyszył kubańskim powstańcom. Relacje z ich działań publikował w dzienniku „Daily Graphic”. Był w ten sposób korespondentem wojennym. Podobnie rzecz miała się z jego pobytem na Bałkanach. Później, w latach 1899 – 1902, był korespondentem z Afryki. Mógł wówczas starać się o posadę parlamentarną, nabył bowiem niezbędne doświadczenia. Dostał się do Izby Gmin z ramienia Partii Konserwatywnej. Wyznawał liberalizm podatkowy, w związku z czym ostatecznie przeniósł się do partii liberalnej.

Ministerialny angaż

Cztery lata po pierwszych debiutach parlamentarnych zajął miejsce w ministerstwie handlu. W sprawie protestów społecznych był zwolennikiem rządów twardej ręki. Pierwszym Lordem Admiralicji został w 1911 roku. Podjął się wówczas odpowiedzialności reformowania brytyjskiej floty. Był orędownikiem udziału Wielkiej Brytanii w wojnie z Niemcami. Był następnie ministrem zaopatrzenia, ale już w 1919 został mianowany ministrem wojny i lotnictwa. W roku 1921 został ministrem kolonii. W drugiej połowie lat dwudziestych był kanclerzem skarbu i forsował program liberalny.

Interesy w służbie UK

Lata dwudzieste były dla Churchilla okresem prac literackich, tym nie mniej w polityce był, by powrócić do niej już całkiem w 1939 roku, został bowiem Lordem Admiralicji. Pomogło mu w tym jego czterotomowe dzieło pt. „Kryzys Światowy”, które krytyka przyjęła z aplauzem. Był zapiekłym przeciwnikiem ustępstw wobec Niemiec, w szczególności ugody monachijskiej. „Nigdy się nie poddamy” było jego powiedzeniem z roku 1940, kiedy to pełnił funkcję premiera i ministra obrony. Prowadził politykę opartą na długofalowym zbliżeniu ze Stanami Zjednoczonymi przy jednoczesnym maksymalnym dystansie do Związku Sowieckiego. Niewątpliwą zasługą było podpisanie przez niego Karty Atlantyckiej. Wysunął wówczas postulat czterech wolności, w tym na przykład „wolności od strachu i niedostatku”. Uczestniczył we wszystkich trzech spotkaniach Wielkiej Trójki, decydował więc o kształcie powojennych losów świata. W pamięci Anglosasów za pewne utkwiła szczególnie konferencja w Casablance, bowiem w styczniu 1943 roku między Churchillem a Rooseveltem ustalono dyskurs wojenny aż do „bezwarunkowej kapitulacji” Niemiec, Włoch i Japonii.

Przeciwko dyktaturom

Był zdecydowanym przeciwnikiem samej idei, ale i praktyk komunizmu. Dał temu symboliczny wyraz w katedrze uniwersyteckiej w Fulton. Był rok 1946, kiedy Churchill użył sformułowania „żelazna kurtyna”, na określenie granicy rozpiętej między Szczecinem na północy, a Triestem na południu – między demokratycznym zachodem a komunistycznym wschodem. Był to również symboliczny początek tak zwanej zimnej wojny. Jakkolwiek zdawać by się wtedy mogło, że usunął się na głębokie peryferia polityki, to do aktywnej polityki wrócił raz jeszcze, w latach pięćdziesiątych. Wówczas to istotą i celem nr 1 została reprywatyzacja zakładów uprzednio upaństwowionych. Był przy tym orędownikiem na rzecz powstających wspólnot, a wśród nich takich jak NATO, CENTO czy też SEATO. Posłem do Izby Gmin został do końca życia, mianowicie do 1965 roku. Wtedy to też zmarł w Londynie.

Ciekawostki o Winstonie Churchillu

  • Pisał książki w celach zarobkowych, gdyż nie udało mu się odziedziczyć znacznego majątku.
  • Lubił podziwiać słynne czarne łabędzie.
  • Upowszechnił znak V jako symbol wiktorii.
  • Winston Churchill w nagrodę za zasługi polityczne otrzymał w 1953 roku tytuł szlachecki sir. W tym samym roku otrzymał także Nagrodę Nobla, doceniony przez Norweski Komitet Noblowski za swą działalność literacką zatytułowaną „Druga wojna światowa”.
  • Pisał zazwyczaj o polityce i armii, jednak pisał również, o czym wielu nie wie, artykuły i eseje popularnonaukowe, przy czym zakres tematyczny jego publikacji w tej dziedzinie był szeroki, obejmując m.in. zagadnienie życia we Wszechświecie, perspektyw opanowania reakcji jądrowych czy zagadnienia eksploracji Układu Słonecznego.
  • Był autorem ataku na półwysep Gallipoli, więc musiał podać się do dymisji, ponieważ plan zawiódł. Ze względu na ilość ofiar tej operacji nazwany został „rzeźnikiem z Gallipoli”.
  • Wypada wspomnieć o sprawie polskiej w polityce Churchilla, która odznaczała się skrajnym pragmatyzmem i mentalnością konserwatywnego wyspiarza. Jakkolwiek nie chciał kontaktów ze Stalinem, to był gotów poświęcić Polskę na ołtarzu dobrych stosunków z ludobójcą.
  • Churchill namalował ok. 570 obrazów i wykonał 2 rzeźby. Otrzymał również dyplom z Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Londynie. Wiele z jego prac znajduje się jednak w rękach prywatnych, osiągając na aukcjach ceny do miliona dolarów.

Cytaty Winstona Churchilla

„A więc w końcu wygraliśmy! (…) Anglia będzie żyła, Wielka Brytania będzie żyła; Wspólnota Brytyjska i Imperium będą żyły.”

„Ale jutro będę trzeźwy, a pani madame, nadal będzie taka brzydka.”

„Armie Rosyjskie stoją obecnie u wrót Warszawy. Przynoszą one oswobodzenie Polski, oferują Polakom wolność, niepodległość i suwerenność. Domagają się, aby Polska w przyszłości była przyjazna wobec Rosji. Wydaje się to uzasadnione gdy widzi się jak wiele ucierpiała Rosja ze strony Niemiec maszerujących poprzez Polskę do zaatakowania jej.”

Źródła

  • https://biografia24.pl/winston-churchill/
  • „Historia 1939 – 1956”. Anna Radziwiłł, Wojciech Roszkowski, Warszawa 1999
  • „300 postaci które zmieniły historię Polski i świata”. Videograf II, Chorzów 2008

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły