Tamara Łempicka

Tamara Łempicka (1898-1980) była polską malarką epoki art deco. Współcześnie jej sztuka cieszy się wielkim powodzeniem.


Życiorys Tamary Łempickiej

Tamara Łempicka, a właściwie Maria Gurwik-Górska urodziła się 16 maja 1898 roku w Warszawie. Była córką Malwiny z domu Dekler, która pochodziła z zamożnej i wpływowej polskiej rodziny oraz mecenasa Borysa Gurwicz-Górskiego, rosyjskiego żyda. Ojciec porzucił rodzinę, gdy Tamara miała kilka lat i w związku z tym była wychowywana przez matkę i dziadków Deklerów w Warszawie. Jej dziadkowie należeli do elity towarzysko-kulturalnej. Byli zaprzyjaźnieni m.in z Arturem Rubinsteinem i Ignacym Janem Paderewskim.

Od 1907 roku Tamara symulowała problemy zdrowotne i szantażem wymuszała wakacje we Włoszech oraz przeniesienie do szkoły w Lozannie. Podczas wakacji we Włoszech zapoznała się ze sztuką renesansowych mistrzów, a wpływ tych dzieł był widocznych podczas dwóch pierwszych okresów jej twórczości.

W 1916 roku Tamara poślubiła prawnika Tadeusza Łempickiego, a 16 września tego samego roku na świat przyszła ich córka Marie-Christiane Łempicka, która w późniejszych latach była znana jako Kizette de Lempicka-Foxhall. Podczas rewolucji październikowej jej mąż został aresztowany przez bolszewików. Tamara uzyskała pomoc od szwedzkiego konsula w uwolnieniu męża i jej ucieczce z Rosji, a małżonkowie spotkali się ponownie w Kopenhadze.

Tamara i Tadeusz Łempiccy zamieszkali w Paryżu. Jej mąż przeżywał traumę po pobycie w więzieniu i nie mógł utrzymać rodziny. W związku z trudną sytuacją materialną, Tamara zaczęła malować w celach zarobkowych. Tamara twierdziła że w kwestii warsztatu jest samoukiem, jednakże przez krótki czas uczęszczała do pracowni kubistycznego malarza, Andre Lhate’a.

Prace Tamary Łempickiej po raz pierwszy zostały wystawione w 1922 roku. Jej malarstwo zostało pozytywnie odebrane, a wkrótce Tamara stała się sławna jako portrecistka – Tamara De Lempicka.

Tamara Łempicka była biseksualna i w tym właśnie czasie słynna była ze swoich romansów. Jej mąż wystąpił w 1927 roku wystąpił o rozwód, powrócił do Warszawy i ożenił się z inną kobietą. W kilka lat po rozwodzie Tamara zaczęła chorować na depresję. W 1933 r. ponownie wyszła za mąż, za barona Roula Kuffnera, który był dziedzicem austriackiego imperium browarniczego.

Tamara Łempicka wraz z mężem wyjechała na początku II wojny światowej do Beverly Hills w Kalifornii. W 1943 roku przeprowadzili się do Nowego Jorku, gdzie Tamara kontynuowała twórczość artystyczną. Jej trzeci etap malarstwa określiła szpachla, czyli narzędzie które przed impresjonizmem było niewykorzystywane w sztuce. Tamara Łempicka zaczęła tworzyć monochromatyczne obrazy o rozmytych konturach i bezpretensjonalnych tematach.

Po śmierci swojego męża w 1962 roku Tamara przeniosła się do Houston. Wkrótce zrezygnowała z wystawiania swoich prac, gdyż jej nowe dzieła nie zostały dobrze przyjęte. W 1978 roku przeniosła się do Cuernavaca, gdzie zmarła podczas snu dnia 19 marca 1980 roku. Wg. jej życzenia, ciało skremowano, a prochy rozrzucono z helikoptera nad wulkanem Popocatepetl.

Obrazy Tamary Łempickiej

W Polsce znajduje się kilkanaście obrazów Tamary Łempickiej, można je oglądać m.in. w muzeum Villa la Fleur.

Obraz La Musicienne sprzedano w 2018 roku na aukcji w Nowym Jorku za ponad 9 milionów dolarów. Tym samym stał się najwyżej wylicytowanym obrazem polskiego artysty w historii. Kolejne rekordy również należały do jej obrazów, gdyż w 2019 sprzedano obraz La tunique rose za 13,3 mln $, a w 2020 pobito ten rekord sprzedające jej obraz pt. Portrait de Marjorie Ferry za 16,28 mln £.

Ciekawostki o Tamarze Łempickiej

Jej mąż Tadeusz Łempicki był synem bratanicy Cypriana Kamila Norwida.

Niektóre źródła podają, że Tamara Łempicka urodziła się 11 maja 1895 roku w Moskwie lub Petersburgu.

Tamara Łempicka lubiła roztaczać wokół siebie otoczkę tajemnicy i legendy. Jednym z jej słynnych obrazów jest „Autoportret w zielonym Bugatti”, chociaż posiadała jedynie żółtego Citroena.

W latach 40. XX wieku mieszkała z baronem Kuffnerem w Hollywood, gdzie portretowała z powodzeniem tamtejsze sławy. Jej dobra passa jednak nie trwała zbyt dług, gdyż z czasem jej styl przestał być ceniony.

Pod koniec życia Tamara Łempicka została zupełnie zapomniana, jednak obecnie jej sztuka święci triumfy, ciesząc się wielkim powodzeniem.

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tamara_%C5%81empicka
https://artystaisztuka.pl/krolowa-art-deco-10-ciekawostek-o-zyciu-tworczosci-tamary-lempickiej/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.2 / 5. Oddanych głosów: 5

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły