Św. Adrian z Canterbury

Św. Adrian z Canterbury żył na przełomie VI i VII wieku. Był mnichem benedyktyńskim i opatem w klasztorze pod Neapolem. Jest świętym Kościoła katolickiego.


Życiorys św. Adriana z Canterbury

Św. Adrian urodził się w Afryce Północnej. Ten uczony i święty mąż był opatem zakonu, którego siedziba znajdowała się niedaleko Monte Cassino we Włoszech. Papież, św. Witalian uznał, że to on najlepiej nadaje się na wolne stanowisko biskupa Canterbury, gdyż jego zdolności predysponowały go do nauczania i wychowywania narodu. Św. Adrian uznał jednak siebie za niegodnego i zaproponował na to miejsce św. Teodora z Tarsu. Papież zgodził się, pod warunkiem że będzie on pomocnikiem i doradcą św. Teodora.

W związku z tym wyruszył ze św. Teodorem do Brytanii w 668 roku. Ich droga prowadziła przez Francję, gdzie św. Adrian został uwięziony przez Ebroina, burmistrza Neustrii. Uwięziono go jako wysłannika wschodniego cesarza, a św. Teodor powędrował dalej sam. Gdy udało się w końcu św. Adrianowi dotrzeć do Brytanii, odnalazł św. Teodora już zatwierdzonego na swoim biskupstwie i został mianowany opatem w klasztorze św. Piotra i Pawła w Canterbury.

Pod rządami św. Adriana szkoła klasztorna zaczęła przyciągać wielu studentów z dalekich stron, a jej wpływ stawał się coraz większy. Św. Adrian był wyszkolony w Piśmie Świętym, biegły w nauce Ojców Kościoła, a także dobrze władał greką i łaciną. Oprócz tych przedmiotów nauczano również poetyki, astronomii i obliczeń kalendarzowych. Św. Adrian zmarł 9 stycznia 710 roku.

Patronat

Św. Adrian z Canterbury jest patronem jeźdźców.

Źródła

Żywoty Świętych Pańskich, o. Hugo Hoever
https://pl.wikipedia.org/wiki/Adrian_z_Canterbury
http://www.kerygma.pl/swieta/881-sw-adrian-z-canterbury

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły