Ryszard-Kapuścinski

Ryszard Kapuściński urodził się w miejscowości Pińsk, 4 marca 1932 roku. Był dziennikarzem, publicystą i polskim reportażystą, także poetą i fotografem, który z biegiem lat zasłużył w pełni na miano „cesarza reportażu”.


Życiorys Ryszarda Kapuścińskiego

Już będąc 17-latkiem zadebiutował na łamach tygodnika poetyckiego „Dziś Jutro”. Jego matura przypadła na rok 1950. Ukończenie studiów na Wydziale Historycznym stołecznego Uniwersytetu Warszawskiego pozwoliło Kapuścińskiemu na zatrudnienie w popularnym wówczas „Sztandarze Młodych”. Wstąpił również wkrótce do PZPR (w roku 1953).

W 1956 Ryszard Kapuściński otrzymał Złoty Krzyż Zasługi w uznaniu zasług za jego reportaż pod tytułem „To też jest prawda o Nowej Hucie”, który doskonale, bo z niesamowita precyzją, opisał całkiem trudne warunki życia ówczesnej klasy robotniczej, która była zaangażowana w budowę tamtego kombinatu. Był to faktyczny początek już nigdy nie zagrożonego blasku pisarskiego Ryszarda Kapuścińskiego.

Niedługo potem udał się do Indii. W latach 60. pracował jako dziennikarz lotny dla „Polityki”, ale i korespondent pracujący dla Polskiej Agencji Prasowej, był w związku z tym obecny w Azji, później w Ameryce Łacińskiej oraz w państwach Afryki. Przebywał także później w krajach Bliskiego Wschodu jak np. Iran. W późniejszym czasie jego wysiłki zawodowe związane były m.in. z popularnym tygodnikiem „Kultura”. Pod koniec lat 80. w Londynie mogła zatem powstać na podstawie jego książki pt. „Cesarz” sztuka teatralna, wystawiana następnie w Royal Court Theatre, a debiutująca tam w roku 1987.

W ciągu całego swego życia Ryszard Kapuściński otrzymał przeszło 40 nagród. W 1996 wyróżniony został przykładowo nagrodą imienia Jana Parandowskiego, z kolei w roku 1999 otrzymał nagrodę „Ikara”. Wybrany później przez środowiska dziennikarskie osobistością na miarę „Dziennikarza wieku”, a to w rozpisanym plebiscycie miesięcznika „Press”. Był również członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Zmarł w styczniu 2007 na zawał serca.

Ciekawostki o Ryszardzie Kapuścińskim

  • Na pierwszych stronach swych wydań pisały o śmierci Ryszarda Kapuścińskim największe tytuły prasowe, wśród nich takie jak The New York Times, El Pais czy też Le Monde. Dowodem wielkości Kapuścińskiego był fakt chociażby taki, że na ręce ambasadora RP w Hiszpanii kondolencje z powodu śmierci doskonałego reportażysty złożyła para królewska Hiszpanii. Natomiast Lech Kaczyński w rozmowie z tureckim dziennikarzem miał powiedzieć: „To cios dla polskiej literatury, dla polskiej kultury”.
  • Ryszard Kapuściński był ojcem chrzestnym popularnej dziś Magdy Gessler.

Cytaty Ryszarda Kapuścińskiego

„Do tego, żeby uprawiać dziennikarstwo, przede wszystkim trzeba być dobrym człowiekiem. Źli ludzie nie mogą być dobrymi dziennikarzami. Jedynie dobry usiłuje zrozumieć innych, ich intencje, ich wiarę, ich zainteresowania, ich trudności, ich tragedie.”

„W krajach, w których panuje wolność słowa, wolność dziennikarza ograniczają interesy dziennika, dla którego pracuje. W wielu przypadkach dziennikarz, zwłaszcza młody, musi iść na daleko idące kompromisy i uciekać się do wyrafinowanej strategii, żeby uniknąć bezpośredniego starcia (…) Ogólnie rzecz biorąc, jest to zawód który wymaga ciągłej walki i czujności.”

„A pan przecież zna prawo kultury – że dwie cywilizacje nie potrafią się dobrze poznać i zrozumieć.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Mariusz Kubik. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie GNU FDL.

  • https://culture.pl/pl/tworca/ryszard-kapuscinski
  • https://www.focus.pl/artykul/kapuscinski-zmyslny-reporter
  • http://podroze.onet.pl/aktywnie/ryszard-kapuscinski/r2z23

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły