John Michael Osbourne (ur. 3 grudnia 1948 roku w Birmingham), czyli Ozzy Osbourne. Jest twórcą nurtu rock’n’roll, za pewne tym, którego można zaliczyć do najbardziej rozpoznawalnych wszech czasów.


Biografia i życiorys Ozzy’ego Osbourne’a

Miejscem urodzenia Ozzy’ego Osbourne’a było Birmingham, roku 1948. Był na początku swej kariery muzycznej amatorem, który śpiewał „z doskoku” w rozmaitych mniejszych zespołach. Utrzymywał się natomiast z prac fizycznych, idąc wówczas niejako w ślady jego ojca – tokarza. W szkole jednak nie radził sobie, zatem zdecydował się zarzucić edukację całkiem w wieku swych piętnastu lat. Przełomowe okazało się dla niego nadejście końca lat sześćdziesiątych, ponieważ został to wówczas właśnie współzałożycielem grupy Black Sabbath. W roku 1970 na półki sklepowe wszedł debiutancki album zespołu, zatytułowany tak jak jego nazwa – „Black Sabbath”. Ciężkie i świetne brzmienia gitary, na której Ozzy oparł swe wokale zostało docenione jako strzał w dziesiątkę. Zespół na szczęście poszedł za ciosem, a to wydając w ślad za tym swój album drugi, pt. „Paranoid”, który zdobywając całkiem dużą za Oceanem popularność, już nie był tylko zespołem wyspiarskim, ale i amerykańskim. Nie inaczej okazło się być także z trzecim albumem Black Sabbath, mianowicie pt. „Master of Reality”, gdzie muzycy umieścili również brzmienia akustyczne. Niestety w zespole zagościły wówczas spore ilości szkodliwego połączenia alkoholu z narkotykami, co pewnie miało wpływ na jakość ciągu dalszego kapeli, bowiem i mowa przy tym o uzależnieniach. Rok 1976 był czasem ostatniej płyty Black Sabbath z wokalami Osbourne’a – wtedy toteż odszedł z tego zespołu, rozpoczynając swą karierę solo. Pojawił się wkrótce pierwszy album Ozzy’ego, mianowicie ten pod tytułem “Blizzard of Ozz”. W sumie od tamtego czasu zdążyło ukazać się już jego 11 płyt solowych, stał się ikoną jednocześnie rocka jak i heavy metalu. Bardzo dobry album, uważany za jego oryginalny dyskurs,  to płyta „Ozzmosis”, której debiut miał miejsce w połowie dziewięćdziesiątych lat. Niebywałe piętno w nagraniach Ozzy’ego odcisnął wówczas to przyjęty do grupy, jeszcze młody Zakk Wylde, i rzecz jasna jego gitara – czyli artysta zawdzięczający pewnie swój solowy sukces Osbourne’owi, który wpierw dodał wtedy właśnie ten charakterystyczny pazur brzmieniom Osbourne’a, i zawrotną prędkość solówek. Ozzy został dzięki swemu talentowi do muzyki i ludzi ikoną ponad przestrzenią i czasem, artystą wielbionym tam wszędzie, gdzie tylko dociera radio i telewizja. Odzwierciedlono jego popularność w reality show zatytułowanym „The Osbournes”, gdzie można było prześledzić życie rodziny Ozzy’ego w tym najlepszym z najlepszych – czasie antenowym.

Ciekawostki o Ozzy’m Osbournie

  • Rob Zombie, czyli amerykański artysta rockowy, zdradził w jednym z wywiadów, że nigdy nie bawił się lepiej po heroinie niż wówczas gdy imprezował z Ozzy’m.
  • Gitarzysta Ozzy’ego Rhandy Roads zginął w wypadku lotniczym na skutek brawury pilota, który okazał się być pod wpływem kokainy.
  • Jeden z utworów Black Sabbath zaczyna się nagraniem kaszlu wokalisty grupy, który wystąpił u niego po zaciągnięciu się skrętem z trawki – mianowicie używką, która była według wiarygodnych źródeł stale obecna w zespole.

Cytaty Ozzy’ego Osbourne’a

„Najśmieszniejsze jest to, że w Ameryce trzeba zrobić badanie krwi, żeby dostać zezwolenie na ślub. Nie byłbym zdziwiony, gdyby facet z laboratorium przywołał mnie i powiedział: „Panie Osbourne, w pańskim alkoholu znaleźliśmy ślady krwi.””

„Każdemu tam odbijała szajba. Któregoś wieczoru Tony tak się upalił zielskiem, że postanowił zagrać na flecie, a że stracił wyczucie odległości, przystawił instrument do brody zamiast do ust. Do końca utworu stał, dmuchał w mikrofon, a widownia się zastanawiała, o co, kurwa, chodzi.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Ozzy_Osbourne
  • https://www.biography.com/people/ozzy-osbourne-9542457
  • https://biografia24.pl/ozzy-osbourne/

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Chicks With Guns Magazine. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 2.5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły