Nikola Tesla

Nikola Tesla urodził się w Smiljanie 10 lipca 1856 roku. Zmarł 7 stycznia 1943 roku w Nowym Jorku. Był inżynierem i wynalazcą pochodzenia serbskiego. Przypisuje mu się autorstwo przynajmniej 300 patentów.


Krótki życiorys Nikoli Tesli

Nikola Tesla był serbskim inżynierem urodzonym w Chorwacji, sławnym i wybitnym wynalazcą. Przyszedł na świat w Smiljanie 10 lipca 1856 r. Był autorem dziesiątków jeśli nie setek wielkich wynalazków, które zmieniły bieg historii. Nikola Tesla był przez ojca szykowany na prawosławnego duchownego, jak jego ojciec, jednak ubiegło te plany przyznanie Tesli stypendium naukowego. Studiował w Grazie na politechnice. Po zakończeniu studiów udał się do Budapesztu, gdzie skonstruował obrotowy silnik zasilany prądem przemiennym. Sprzedaż urządzenia pozwoliła mu na podjęcie pracy w Paryżu, w przedsiębiorstwie Continental Edison Company, wykorzystującym w praktyce patenty Thomasa Edisona. Po dość krótkim czasie Tesla udowodnił tam, że jest utalentowany wybitnie, mógł zatem udać się do USA i spotkać z Edisonem. W związku z tym miała miejsce dość krótka współpraca Tesli z Edisonem, ale i na tyle owocna, by młody naukowiec udowodnił Edisonowi zasadność stosowania prądu zmiennego w miejsce stałego. Wówczas też zaistniała niejasna sytuacja skutkująca zwolnieniem Tesli z jego obowiązków przez Edisona, który uważany był za osobowość próżną i odpychającą. Nadszedł więc dla Tesli rok posuchy, kiedy to by zarobić na życie najął się do kopania rowów. Los się jednak dość szybko odmienił, a to dzięki poznaniu właścicieli Western Union Telegraph Company. Mógł w związku z tym założyć Tesla Electric Light Company, wkrótce firmy – potentata w Stanach Zjednoczonych. Do zasług Tesli należy zrewolucjonizowanie rynku elektrycznego, budował bowiem elektrownie prądu przemiennego. Wynalazł tez radio, niestety Marconi był szybszy o dwa dni (złożył wniosek do urzędu patentowego wcześniej). Tesla zajął się później konstruowaniem maszyn zdalnie sterowanych, natomiast pod koniec życia poświęcił się koncepcji wolnej energii. Nikola Tesla zmarł 7 stycznia 1943 r. w Nowym Jorku.

Biografia rozszerzona Nikoli Tesli

Obiecujące początki z Edisonem

Nikola Tesla przyszedł na świat w serbskiej rodzinie w miejscowości Smilijan, położonej na terenie Chorwacji, która wówczas należała do Austrii. Zgodnie z zamysłem jego ojca, miał zostać księdzem, jednak przez wzgląd na wcześnie objawiane uzdolnienia podjął studia inżynierskie na politechnice w Grazu. Następnie trafił do Budapesztu, gdzie podjął posadę w urzędzie telegraficznym. Jest prawdopodobne, że to właśnie tam narodził się jego pomysł skonstruowania prądnicy na bazie silnika obrotowego napędzanego prądem przemiennym. Później trafił do Paryża, by podjąć pracę w Continental Edison Company, przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją oświetlenia, silników i prądnic opartych na patentach Thomasa A. Edisona. Dał się tam poznać jako wybitny intelektualista rozwiązujący trudne zadania. W związku z tym, udał się do Stanów Zjednoczonych chcąc spotkać się tam z samym Edisonem.

Rozdział z Edisonem zakończony sukcesem

W USA Edison dał Tesli posadę dzięki temu, że zaprezentował mu w ciągu kilku pierwszych tygodni swe niezwykłe umiejętności. Nowe zadanie, które od niego otrzymał polegało na zwiększeniu wydajności generowania prądu elektrowni Edisona. Do legend przeszła jego umowa z Edisonem, który obiecał Tesli 50 000 dolarów jeśli tylko wydajność elektrowni wzrośnie o 50%. Okazało się to zadaniem, które pochłonęło rok pracy Tesli – ale udało się. Następnie Tesla zaproponował Edisonowi zwiększenie mocy elektrowni o kolejne 50% pod warunkiem, że zastosuje prąd przemienny w miejsce stałego. Odpowiedź Edisona była zaskakująca, ponieważ wyrzucił go z pracy nie zapłaciwszy obiecanego honorarium. Kolejny rok czasu Tesla imał się różnych zajęć. By utrzymać się przy życiu – na przykład kopał rowy. Szczęśliwie po trudnym roku nawiązał owocny kontakt z właścicielami Western Telegraph Company, dzięki czemu powstało Tesla Electric Light Company.

Prąd przemienny

W centrum zainteresowania Tesli został prąd przemienny – opracował projekty urządzeń, które wykorzystują moc prądu przemiennego, m.in. silnik elektryczny i świetlówka. Jego dziełem zostały zatem podstawy generowania i przesyłu prądu zmiennego. Jego autorstwa była pierwsza elektrownia tego prądu i linia przesyłowa, za sprawą czego mogły być zasilane jego świetlówki, w które zaopatrzono wszystkie stacje kolejowe Western Union północnego wschodu USA. Sytuacja rynkowa zaczęła być groźna dla Edisona z tego prostego względu, iż instalacje Tesli pozwalały sukcesywnie przejmowac rynek produkcji i przesyłu prądu elektrycznego. W efekcie konkurujący z nim Edison podjął rozpaczliwą próbę ratowania swych wpływów rozpoczynając kampanię głoszącą niebezpieczeństwo stosowania prądu przemiennego. Trud okazał się jednak daremny i sytuacja wymusiła na Edisonie przejście jego elektrowni na prąd zmienny, natomiast Tesla sprzedał patenty na urządzenia prądu przemiennego General Electric, która poniekąd wykup na nim wymusiła. W tym czasie miał też miejsce kolejny wynalazek Tesli, mianowicie turbina wodna, generująca prąd przemienny opierając się na energii przepływu wody w rzekach.

Tesla wynalazcą radia

Wreszcie nadszedł czas pomnej publikacji Mexwella dotyczącej elektromagnetyzmu. W związku z tym Tesla postanowił skorzystać z właściwości cewki wysokonapięciowej, ponieważ zaobserwował wysyłanie przez nią silnych fal elektromagnetycznych. Rozpoczął więc swe prace nad wykorzystaniem tego faktu. Celem nadrzędnym została budowa urządzenia do przesyłania dźwięków. W roku 1900 miał już gotowy na to patent, gdy okazało się, że zaledwie dwa dni wcześniej złożył swój patent w tej sprawie Marconi. Tesla jednak nie poprzestał na tym, a w związku z tym, że Marconi zastosował do budowy radia teoretyczne patenty Tesli, ale i praktyczne, jak choćby wspomnianą cewkę, rozpoczął więc długi proces o prawa do wynalazku, i niezwykle kosztowny. Tesla na skutek tego zbankrutował, a Marconi otrzymał za swój wynalazek Nagrodę Nobla.

Wolna energia i perpetuum mobile

Ostatnim pomysłem Tesli było urządzenie, którym okazał się być pilot radiowy, stwarzając następnie maszynę pływającą, maszynę latającą i kroczącą, które były zdalnie sterowane. W efekcie wielu lat pracy powstał pierwszy na świecie robot mobilny.

Do obsesji Tesli należała koncepcja wolnej energii. Poszukiwał jej ćwierć wieku. W końcu w roku 1901 udało mu się opatentować „Aparat do Wykorzystywania Energii Promienistej”, którego zastosowanie odnosiło się do wykorzystania, jak się wyraził: „Słońca, jak i innych źródeł energii promienistej, jak promienie kosmiczne”.

Ponadto Tesla uzyskał w roku 1889 patent na maszynę, którą nazwał „maszyną dynamometryczną”. Było to rozwiązanie bazujące na pomyśle Faradaya – urządzenie udoskonalił ze względu na jego wydajność, otrzymując to za sprawą zmniejszenia oporu i odwrócenia momentu napędowego. Mowa rzecz jasna o swoistym perpetuum mobile (Tesla utrzymywał, że uzyskanie momentu obrotowego o kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu, sprawi, że maszyna będzie urządzeniem samowystarczalnym). Niektórzy twierdzą, że Tesli udało się to wykonać, inni natomiast, że nie, bowiem podobnego patentu nie złożył.

Nikola Tesla zmarł 7 stycznia 1943 r. Pogrzeb odbył się 12 stycznia, uczestniczyło w nim ponad 2000 osób.

Ciekawostki o Nikoli Tesli

  • Nie tylko przez jemu współczesnych uważany był za ”szalonego naukowca”. Do dziś jego niektóre pomysły uważane są za nieprawdopodobne.
  • Uważał, że jego brat, który zmarł w młodości, był od niego dużo inteligentniejszy.
  • Nigdy nie związał się na stałe z kobietą. Utrzymywał, że celibat pomaga mu skupić się na pracy.
  • W przypadku wynalezienia radia miała miejsce pewna ironia losu. W związku z tym, że Marconi ubiegł Tesle z rejestracją patentu o dwa dni, a wykorzystując do budowy radia zbiór wcześniejszych patentów Tesli, serbski wynalazca w sprawie patentu na radio odwołał się do Sądu Najwyższego USA. Proces wygrał, lecz… już po swej śmierci.
  • W ślad za Teslą, ideą Faradaya zainteresowali się w latach 70. i 80. XX w. liczni badacze, między wynalazca maszyny N, Bruce De Palma. Okazało się zatem, że pomimo złamania kilku praw fizyki, wynalazek jest możliwy do zbudowania.
  • Przyczyną śmierci Tesli był zakrzep tętnicy wieńcowej. Zmarł w pokoju hotelowym. Według zeznań siostrzeńca Tesli, z pokoju nieboszczyka zniknęły zapiski naukowe i czarny notatnik z kilkuset stronami, w tym materiały opatrzone tytułem „Sprawy rządowe”. Ale to był dopiero początek wielkiej niewiadomej, ponieważ krótko potem, wszystkie posiadłości Tesli zostały skonfiskowane. Zajął się tym amerykański urząd o nazwie Alien Property Custodian, pomimo, że Tesla był pełnoprawnym obywatelem USA, więc jego posiadłości podlegały prawu własności i zapisom testamentowym.
  • Ciało Tesli skremowano. Jego prochy sprowadzono do Belgradu w 1957 r. Obecnie znajdują się tamże, w Muzeum Nikoli Tesli.

Cytaty Nikoli Tesli

„Człowiek nie jest w Nieskończoności jedyną istotą obdarzoną rozumem.”

„Energia elektryczna jest wszechobecna w nieograniczonych ilościach i może zasilać maszynerię świata bez potrzeby węgla, gazu czy innych paliw.”

„Nie zamierzam dać satysfakcji owym, ograniczonym, zazdrosnym indywiduom, które próbują udaremnić me wysiłki. Nie są oni dla mnie niczym więcej, niż zarazkami jakiejś obrzydliwej choroby. Świat nie jest gotowy na mój projekt.”

Źródła

  • https://biografia24.pl/nikola-tesla/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla
  • https://www.spidersweb.pl/2014/07/nicola-tesla-wynalazki.html

Polecamy usługi: LJSerwis – Instalacje i pomiary elektryczne Bielsko-Biała

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.7 / 5. Oddanych głosów: 3

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły