Neil Armstrong (1930-2012) był amerykańskim astronautą, dowódcą misji Apollo 11, który w 1969 roku jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu.


Neil Armstrong – życiorys

Neil Armstrong urodził się 5 sierpnia 1930 roku w Wapakoneta w Ohio. Jego miłość do latania zaczęła się w młodym wieku, kiedy jego ojciec zabrał go na pokaz lotniczy. Od tego momentu jego celem było zostanie pilotem. W wieku 15 lat otrzymał licencję pilota. Armstrong udał się na Uniwersytet Purdue i uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii lotniczej i kosmicznej. Następnie uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Podczas studiów, Neil został powołany przez Marynarkę Wojenną i został pilotem myśliwca. Walczył w wojnie koreańskiej, gdzie pilotował myśliwce. W pewnym momencie jego samolot został trafiony przez ostrzał wroga, ale udało mu się wyskoczyć i został uratowany.

Po ukończeniu college’u, Armstrong został pilotem testowym. Latał różnymi eksperymentalnymi samolotami, testując je, żeby zobaczyć, jak sprawnie latają. To była niebezpieczna praca, ale bardzo ekscytująca. W trakcie swojej kariery pilotował ponad 200 różnych typów samolotów. Armstrong ubiegał się o tytuł astronauty i we wrześniu 1962 roku został wybrany do Korpusu Astronautów NASA. Musiał przejść serię trudnych testów fizycznych, ale zdał i wkrótce znalazł się w „nowej dziewiątce”, czyli drugiej grupie dziewięciu astronautów NASA.

Pierwsza podróż Armstronga w kosmosie odbyła się na pokładzie Gemini 8. Był on pilotem dowodzącym kapsułą kosmiczną i pilotem pierwszego udanego dokowania dwóch pojazdów w kosmosie. Misja została jednak przerwana, gdy nastąpiły problemy z kapsułami.

23 grudnia 1968 roku Neil otrzymał propozycję objęcia dowództwa nad Apollo 11. Miało to być pierwsze załogowe lądowanie na Księżycu. To był ekscytujący czas dla całego kraju. Stany Zjednoczone były w wyścigu ze Związkiem Radzieckim, o to kto wyśle pierwszego człowieka na Księżyc.

Po miesiącach praktyki i przygotowań, 16 lipca 1969 roku, statek kosmiczny Apollo 11 wystrzelił z Kennedy Space Center na Florydzie. Był jeden przerażający moment w locie, w którym Armstrong musiał przejąć ręczną kontrolę nad lądowaniem. Nie taki był plan i gdyby lądowanie trwało zbyt długo, załoga miałaby mało paliwa. Lądowanie zakończyło się sukcesem i pozostało im paliwa na około 40 sekund. Po lądowaniu Armstrong powiedział „Houston, Baza Spokoju tutaj. Orzeł wylądował.”

Po wylądowaniu, Armstrong jako pierwszy opuścił statek i poszedł na Księżyc. Historyczna data to 21 lipca 1969 roku. Jego słynne słowa na temat bycia pierwszym człowiekiem na Księżycu brzmiały: „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Buzz Aldrin również chodził po Księżycu podczas tej podróży. Zbierali oni skały księżycowe i byli na nim ponad 21 godzin. Podczas gdy moduł księżycowy, zwany Orłem, znajdował się na Księżycu, trzeci astronauta, Michael Collins, orbitował na Księżycu w module dowodzenia. Trzej piloci wrócili na Ziemię 24 lipca i wylądowali na Oceanie Spokojnym.

Po locie Apollo 11, Neil zajmował wiele stanowisk w NASA. Pracował również jako profesor inżynierii kosmicznej na Uniwersytecie w Cincinnati.

Zmarł 25 sierpnia 2012 w Cincinnati z powodu komplikacji wynikających z operacji serca, której poddał się kilkanaście dni wcześniej. Zgodnie z jego wolą, urna z prochami spoczęła na dnie Atlantyku.

Neil Armstrong – ciekawostki

Sześćset milionów ludzi obejrzało w telewizji pierwszy spacer po księżycu.

Odciski stóp zrobione przez Armstronga i Buzza Aldrina są nadal na Księżycu. Kurz jest gęsty, ale nie ma wiatru, który mógłby je usunąć.

Został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności, który jest najwyższym zaszczytem, jaki cywil może otrzymać od rządu USA.

Przestał podpisywać autografy po tym, jak dowiedział się, że ludzie sprzedają je w Internecie.

Źródła

https://www.ducksters.com/biography/explorers/neil_armstrong.php
https://pl.wikipedia.org/wiki/Neil_Armstrong

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły