Mike Tyson

Mike Tyson (również jako Malik Abdul Aziz) przyszedł na świat 30 czerwca 1966 roku w dzielnicy Nowego Jorku Brooklyn. Był amerykańskim bokserem, mistrzem świata wagi ciężkiej w latach 1986 – 90 i 1996. Nazywany „Żelaznym Miki’em” od swego potężnego, nokautującego ciosu.


Krótki życiorys Mike’a Tysona

Mike Tyson urodził się 30.06.1966 r. w Nowym Jorku. Jest byłym mistrzem świata wagi ciężkiej. Dorastał w nowojorskim Brooklynie, dzielnicy wówczas o wysokim wskaźniku przestępczości. Jako nastolatek wszedł w konflikt z prawem. Już w wieku lat trzynastu dokonał rozboju, w związku z czym trafił do poprawczaka. Szczęśliwym trafem tam też został zauważony przez byłego boksera Deshawn’a Stewarta, który następnie sprawił, że pieczę nad młodym Tysonem przejął trener Teddy Atlas. Był to początek kariery Żelaznego Mike’a.

Pierwsze starcie odbył 06.03.1985 r.. Jego oponentem był Hector Mercedes, znokautowany przez Tysona w pierwszej rundzie. Następnie stoczył 57 walk, wygrywając 50 walk, przy czym nokautem zakończyło się 44 spotkań. Przegrał tylko 6 razy, remisował zaledwie dwa.

Debiutował jako bokser najmłodszy na świecie, najmłodszy też dlatego, że zdobył tytuł mistrza wagi ciężkiej w wieku dwudziestu lat. W jego karierze sporo było ekscesów i skandali. Opinia ekspertów i publiczności okrzyknęła go najbardziej brutalnym bokserem. Do legend przeszedł jego potężny cios, ale i dynamika Tysona, dotąd niespotykana.

Biografia rozszerzona Mike’a Tysona

Początki w Brooklyn’ie

Przyszedł na świat i dorastał w Brooklynie, od najmłodszych lat wchodził w konflikt z prawem. Jeden z rozbojów z jego udziałem sprawił, że trafił do domu poprawczego i szkoły zarazem. Tam zauważył go były bokser Deshawn Stewart, następnie trafił pod skrzydła Teddy’ego Atlasa. Dzięki temu Atlas mógł przekazać opiekę nad nim trenerowi Cusa D’Amato, który również zapewnił mu lokum u siebie w domu.

Mistrzostwo wagi ciężkiej

Pierwszy sukces sportowy Tysona miał miejsce na Igrzyskach Olimpijskich Juniorów, na których zdobył złoty medal. Wkrótce przeszedł na bokserskie zawodowstwo. Debiut zawodowy miał miejsce 6 marca 1985 roku. Miejscem był rzecz jasna Nowy Jork. Pierwsze 19 spotkań w ringu Tyson wygrał przez nokaut, z czego aż 12 w pierwszej rundzie. Pod koniec 1986 roku Tyson odbył zwycięskie 28. starcie, za sprawą którego zdobywszy tytuł WBC został mistrzem wagi ciężkiej najmłodszym w historii tej dyscypliny. W następnym roku został mistrzem IBF potwierdzając swój status boksera najlepszego na świecie.

Przegrane

Przegrana natomiast nadeszła w roku 1990 w Tokio, lecz dopiero w 10. rundzie przez KO – jego pogromcą został wówczas James „Buster” Douglas.

Wreszcie nadszedł rok 1991, dla Tysona nieszczęśliwy, ponieważ związany z 18-letnią Desiree Washington. Kobieta oskarżyła pięściarza o gwałt sprzed lat, na skutek czego sprawa znalazła się w sądzie. Tyson został skazany na sześć lat pozbawienia wolności. Odbył zatem kare trzech lat pozbawienia wolności, pomogło wtedy dobre sprawowanie w zakładzie karnym. Mógł zatem w 1995 roku wrócić na ring odzyskując niektóre pasy wagi ciężkiej. W roku następnym jednak przegrał z Evander’em Holyfield’em, tracąc odzyskane pasy. Rok 1997 był oznaczony rewanżem Tysona z Holyfield’em, niestety zdyskwalifikowało go odgryzienie przeciwnikowi części ucha.

Bankructwo

W roku 2000 oczy kibiców skierowały się na Andrzeja Gołotę, z którym to Tyson miał planowane starcie. Spotkanie odbyło się, lecz Tysona zdyskwalifikowały testy na obecność substancji niedozwolonych – we krwi boksera zdiagnozowano obecność marihuany. W roku 2002 jego przeciwnikiem został Lennox Lewis, jak się okazało pięściarz lepszy od Tisona. Dwa następne starcia również przegrał, tym razem przez nokaut z Danny’m Williams’em i Kevin’em McBride’m.

Tryb życia Tysona tymczasem sprawił, że w 2003 roku musiał ogłosić bankructwo. Było to o tyle spektakulatne, iż otrzymał ponad 30 mln USD za ostatnich kilka walk, a w sumie od początki kariery kilkaset milionów USD.

Tyson szklanego ekranu

Ważnym następnym momentem w karierze Mika Tysona była współpraca z Spike’em Lee, mianowicie reżyserem, za sprawą którego Tyson znalazł się na Broadway’u. W 2013 roku Tyson przyjechał do Polski promując napój energetyczny wychodzący pod jego nazwiskiem. W tym samym roku miało miejsce show Tysona, którego formuła polegała na opowiadaniu boksera o swym życiu. Show było emitowane przez HBO. W ślad za pokazami na rynki literackie wyszła książka na jego temat zatytułowana „Undisputed Truth”, okazując się bestsellerem na liście The New Yourk Times.

W roku 1999 Tyson wziął udział w dramacie „Czarne i białe”. Nie był to jednak odosobniony przypadek. W tym samym roku pojawił się też w tragikomedii „Kumpel do bicia”, gdzie wystąpił obok takich jak Antonio Banderas i Woody Harrelson. Natomiast w roku 2004 w filmie „Milion za noc”. Rok 2009 oznaczał dla niego występ w komedii „Kac Vegas”, a w 2001 „Kac Vegas II”. Nie był to koniec, ponieważ w 2013 roku wystąpił w komedii zatytułowanej „Straszny film 5”. Wreszcie przyszła i kolej na sitcomy, takie jak „Webster” i „Ekipa”, w 2011 „Breaking In” oraz „Jak poznałem waszą matkę”. 1 kwietnia 2012 w Miami wprowadzono go do WWE Hall of Fame.

Życie prywatne

7 lutego 1988 roku wybranka jego serca aktorka Robin Givens została jego żoną. Małżeństwo przetrwało rok, gdyż w roku następnym wzięli rozwód. Drugi związek małżeński Tyson zawarł z Monicą Turner w roku 1997 – z tego związku urodziła się dwójka dzieci, natomiast rozwód miał miejsce w 2004 roku. Był to rozwód spektakularny pod względem finansowym – znacznie odchudził budżet Tysona, zmuszając go do uiszczenia żonie 6,5 mln dolarów, musiał też oddać jej wysoko cenioną posiadłość i dom w Potomac. Nie były to jednak związki Tysona jedyne, bowiem miał też związki pozamałżeńskie, a z nich trzech synów i trzy córki.

Ciekawostki nt. Mike’a Tysona

  • Jedna z córek boksera odeszła przedwcześnie i w bardzo dramatycznych okolicznościach.
  • Jako dziecko Tyson miał problemy z płucami.
  • Hodował gołębie, co wpływało na niego kojąco.
  • Był słynny z ciosu już jako nastolatek – w trakcie ulicznych burd nie pozostawiał przeciwnikom żadnych szans.
  • Wielokrotnie nie radził sobie z tremą, zwłaszcza przed spotkaniami w ringu, które były transmitowane przez telewizje.
  • Stosował abstynencje seksualną przed decydującymi starciami.
  • W późniejszym okresie kariery, na skutek seksualnych ekscesów zaraził się rzeżączką.
  • Zwyciężył Andrzeja Gołotę będąc pod wpływem marihuany.
  • Zarobił na walkach przeszło 400 mln dolarów.
  • Odnalazł popularność lansując w ostatnich latach zdrowy wegański tryb życia.
  • Popiera organizacje walczące o prawa zwierząt.
  • W starciu z Holyfield’em odgryzł mu fragment ucha.
  • Na skutek ”artystycznego” trybu życia oraz nieudanych związków utracił majątek i ogłosił bankructwo.
  • Wygrał kolejno 27 walk, w tym 25 przed czasem.
  • Jego wzrost wynoszący 178 cm wzrostu jest w wadze ciężkiej uważany za istotny minus, zwłaszcza związany z tym ograniczony zasięg ramion.
  • Po odbyciu kary więzienia nie wrócił już do dawnej świetności.

Cytaty Mike’a Tysona

„Cus  D’Amato (trener i nauczyciel Tysona) już nie żył, a ja stałem się zblazowanym śmieciem. Ludzie, którzy wcześniej mieli mnie za nic, teraz nagle gotowi byli całować mi stopy. Zdawało mi się, że jestem królem świata. I imprezowałem, zamiast trenować.”

„Jestem cholernym paskudnym karłem. Wyglądam jak hydrant.”

„Każdy powiada, że bracia Kliczko są nudni, bo uprawiają boks w sposób naukowy, a ludzie chcą czempiona, który miażdży przeciwnika. Ale to nie jest obiektywna opinia. W boksie chodzi o to, by wygrać, a co robią Witalij i Władimir? Wygrywają! Prawie nigdy nie popełniają błędów, czekają na swoją szansę – jak kobra. To nie jest zbyt widowiskowe, ale skuteczne. Zawodnicy, którzy walczą pięknie, są jak piękne kobiety: miło popatrzeć, ale niekoniecznie reprezentują najwyższy poziom.”

Źródła

  • Zdjęcie
    • Birzer
  • Treść
    • https://pl.wikipedia.org/wiki/Mike_Tyson
    • https://biografia24.pl/mike-tyson/
    • http://rozrywka.dziennik.pl/telewizja/artykuly/342503,mike-tyson-jakiego-nie-znacie-w-dokumencie-golebie-serce-tysona.html

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły