Kuba Wojewódzki

Kuba Wojewódzki przyszedł na świat 2 sierpnia 1963 roku w Koszalinie. Zdobył popularność poprzez działalność dziennikarską w radio i telewizji, jako satyryk i publicysta. Jest osobowością kontrowersyjną, która potrafi zaskoczyć trafnością i ostrością spostrzeżeń.


Krótki życiorys Kuby Wojewódzkiego

Kuba Wojewódzki urodził się w Koszalinie 2 sierpnia 1963 roku. Jest popularnym dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, do tego aktorem i satyrykiem. Uczył się w liceum ogólnokształcącym, następnie studiował na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, studiów jednak nie ukończył. Natomiast rozwijał się w kierunku swoich szczególnych pasji, z których jedna była i wciąż pozostaje, mianowicie muzyka rock’n’rollowa – Kuba Wojewódzki bowiem opanował umiejętność poprawnej gry na perkusji, dzięki czemu udzielając się w różnych zespołach rozwijał jednocześnie kontakty i znajomości z wieloma artystami tego nurtu, jak i z osobami po prostu popularnymi. Udzielał się w grupach takich jak System i New Dada. Dzięki zaangażowaniu, a zwłaszcza pasji, jaką wykazywał w swej działalności, w końcu zwrócił uwagę firm, a wśród nich marki Arston, w związku z czym na początku lat dziewięćdziesiątych odpowiadał za produkcje takich kapel rock’n’rollowych jak Apteka, Kult, Dezerter, Reds, oraz T. Love. Realizował w ten sposób teledyski i projektował okładki wielu wykonawców. Warto podkreślić, iż Wojewódzki był również w roku 1993 dyrektorem Festiwalu w Jarocinie. Był nominowany do Telekamery, natomiast w 2009 roku zdobył Wiktora jako „Osobowość telewizyjna”. Występuje obecnie w reklamach sieci Play.

Biografia rozszerzona Kuby Wojewódzkiego

Kariera telewizyjna

W ramach swego dziennikarstwa telewizyjnego zadebiutował w programie stacji Polsat pt. „Halo-Gramy”. Wystąpił też w „Rockandrollerze”. Następnie poprowadził teleturniej „Pół żartem, pół serial” w publicznej Dwójce. Później zaproponowano mu stanowiska dyrektora serwisu Wirtualna Polska, skorzystał więc z propozycji, równocześnie nawiązał współpracę z Telewizją Polską oraz kanałem Polsat – tam też, jak wielu pewnie pamięta, został jurorem w programie zatytułowanym „Idol”. Stosunkowo przełomowy dla kariery Wojewódzkiego był rok 2006, wówczas to bowiem mógł nawiązać stałą współpracę z TVN – został gospodarzem autorskiego talk – show, czyli programu „Kuba Wojewódzki”, który to był kontynuacją tego samego cyklu uprzednio emitowanego w telewizji Polsat. Wreszcie w latach 2008 – 2010 był jurorem w programie „Mam talent”, oraz następnie w „X Factor” od roku 2011 do 2014.

Kariera radiowa

Swój talent dziennikarski zaangażował w takie media jak na przykład Rozgłośnia Harcerska, RMF FM, Program Trzeci Polskiego Radia, RDC i Radio Bis. Do całkiem popularnych audycji radiowych okazała się należeć „Antylista”, czyli radiowy program Antyradia, gdzie Kuba Wojewódzki zaangażował do pracy w duecie Michała Figurskiego, tak samo sprawy zaczęły wyglądać w programie „Poranny WF”, w którym również w duecie prowadzili poranny program stacji Eska Rock. Rok 1012 i 2013 oznaczał dla Wojewódzkiego angaż w programie Eski Rock zatytułowanym „Zwolnienie z WF-u”, w którym wspomagał go Bartosz Węglarczyk, ale i Czesław Mozil, Maciej Stuhr i Agnieszka Szulim. Od 2014 do 2016 roku odbiorcy fal radiowych mogli usłyszeć Wojewódzkiego poprzez Rock Radio, gdzie otrzymał możliwość tworzenia audycji pt. „Książę i żebrak”, najpierw z mikołajem Lizutem, następnie z Piotrem Kędzierskim.

Prasa

Wojewódzki uważany jest za bardzo sprawnego dziennikarza. Ma na swym koncie udział w takich tytułach prasowych jak „Magazyn Muzyczny”, „Brum” i „Muza”, bywając także redaktorem naczelnym, decydującym o kształcie prezentowanych materiałów, treści i targecie. Ma również na swym koncie współprace wydawniczą, bowiem zaangażowany był w wydawanie chociażby miesięcznika „Plastik”. Natomiast tytuły takie jak „Wprost”, „Przekrój” czy „Playboy” zostały miejscami, gdzie czytelnicy mogli zapoznać się z przemyśleniami Wojewódzkiego. Jest również dobrym autorem felietonów publikowanych w „Polityce”.

Cena kontrowersji

7 czerwca 2011 miało miejsce zdarzenie dość bezprecedensowe, wówczas to Rada Etyki Mediów oświadczyła, uznając, że w programie radiowym „Poranny WF” została zaprezentowana drastyczna ksenofobia, adresowana w kierunku obywatela czarnoskórego. Miała mieć miejsce wg wymienionej instytucji seria obraźliwych, rasistowskich sformułowań, mianowicie „pogwałcenie zasady szacunku i tolerancji”. W ślad za tym pojawił się apel Komitetu na rzecz Praw Afrykańskiej Społeczności w Polsce przy fundacji Afryka Inaczej a zarazem prośba o odwołanie Wojewódzkiego ze stanowiska organizatora koncertu na start polskiej prezydencji w UE. W związku również z tym Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe otworzyła przewód śledczy w sprawie owego aktu znieważenia. Finał sprawy był taki, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ukarała stacje Eska Rock finansową karą opiewającą na 50 tys. złotych. To jednak nie był koniec sprawy, ale jej połowa, ponieważ 6 października 2011, mianowicie w jednej z kolejnych audycji tego samego programu, prowadzący Wojewódzki wraz z Figurskim m.in. zarzucili temu samemu mężczyźnie rasizm, oskarżając go o szerzenie nienawiści. W związku z tym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że treść audycji ponownie narusza postanowienia ustawy i nałożyła na ESKA Rock SA kolejną karę w wysokości 50 tys. zł. Jednak zarzut znieważenia wyprowadzony przez Prokurature Okręgową Warszawa-Praga, czyli akt zagrożony karą trzech lat pozbawienia wolności, zakończył się szczęśliwie uniewinnieniem Wojewódzkiego i Figurskiego od stawianych im zarzutów.

Ciekawostki o Kubie Wojewódzkim

  • W jednym z programów Wojewódzkiego goście prowadzącego wkładali miniaturki polskich flag w atrapy psiego kału. Zdaniem sądu, program propagował zachowania „sprzeczne z prawem i moralnością” i pokazał „totalny brak szacunku dla polskiej flagi, co obraża wartości respektowane przez społeczeństwo”. W związku z tym w sierpniu 2011 Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał prawomocny wyrok w sprawie kary 471 tys. zł, nałożonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na telewizję TVN, w związku z takim a nie innym przebiegiem prowadzonego przez Wojewódzkiego programu, nakazując stacji zapłatę tej kary i zwrot kosztów procesu.
  • 25 czerwca 2012 władze Radia Eska Rock zwolniły Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego w reakcji na „nieprzyzwoite wypowiedzi pod adresem Ukrainek”, w programie bowiem można było doszukać się insynuacji, jakoby każda Ukrainka w Polsce uprawia nierząd. W związku z tym decyzją zarządu radia program zniknął z ramówki. Satyra Wojewódzkiego i Figurskiego jest jak było już wiadomo wcześniej , bardzo kosztowna, bowiem Wojewódzki i Figurski 12 czerwca 2012 w programie „Poranny WF” na antenie Eska Rock zaprezentowali według MSZ Ukrainy „niedopuszczalne wypowiedzi, które obrażają cześć i godność Ukraińców”. Zdaniem MSZ Wojewódzki wraz z Figurskim „pozwolili sobie na skrajnie poniżające wypowiedzi pod adresem Ukraińców, co jest nie do przyjęcia przez jakiegokolwiek cywilizowanego człowieka oraz demokratyczne społeczeństwo, w którym nie powinno być miejsca dla publicznych obraz bądź dyskryminacji na tle narodowościowym”. Sprawa trafiła do Rady Etyki Mediów, która to uznała, że dziennikarze próbowali sprowokować uwagę słuchaczy poprzez drastyczne demonstracje ksenofobii, co zakwalifikowała w kategoriach „nie tylko rażącego chamstwa, ale i typowej mowy nienawiści”. Śledztwo w sprawie znieważenia Ukrainek wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Praga Południe. 30 lipca 2012 Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył na Eskę Rock karę finansową w wysokości 75 tysięcy złotych. Uzasadnienie natomiast zwróciło uwagę na to, że radio posiada również pewną misję edukacyjną, a w tym przypadku nabiera to znaczenia szczególnego, ponieważ w dużej części radia tego słuchają osoby młode. Otóż osoby młode, znajdujące się na początku drogi życiowej, to również osoby niesamodzielne i zamieszkujące z rodzicami, dowiedział się Wojewódzki, wobec czego mogą być odbiorcami takich treści ludzie bez dystansu cechującego prowadzących, odczytując pewne treści zbyt dosłownie. Ponadto wymierzając karę organ wziął również pod uwagę m.in. fakt, iż uprzednio prowadzone były postępowania o takim charakterze wobec tychże prowadzących, oraz fakt ponownego naruszenia ustawy.

Cytaty Kuby Wojewódzkiego

„Bo to jest trochę chore, bo dzisiaj wybory prezydenta to jest trochę jak wybory Miss Mokrego Podkoszulka, nie? Ten ładny! Nie, ten ładny! A ten nie kłamie! A ten tylko kłamał, że był, nie był magistrem. A ten ma zawodówkę! Uuuu… wypas…”

„Cycki ci nie rosną… Ale patologia.”

„Mi się wszystko kojarzy z seksem. Szczególnie pan Marcinkiewicz.”

Źródła

  • Zdjęcie
    • Sławek (Flickr)
  • Treść
    • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kuba_Wojew%C3%B3dzki
    • https://biografia24.pl/kuba-wojewodzki/
    • http://muzyka.interia.pl/news-kuba-wojewodzki-biografia,nId,1652849

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły