Katarzyna-II

Katarzyna II Aleksiejewna Wielka (1729-1796) była księżniczką anhalcką, żoną wielkiego księcia, później cesarzową jako małżonka rosyjskiego Piotra III, a po dokonaniu zamachu stanu była samodzielną cesarzową Rosji na przestrzeni lat 1762-1796.


Życiorys Katarzyny II

Katarzyna II Aleksiejewna Wielka, przyszła na świat w Szczecinie 2 maja 1729 roku.

Budziła podziw u zachodnich uczonych za mądrość, swoiste umiłowanie wiedzy i sztuki, bowiem sprzyjała oświeceniu, nazywana przez nich nawet „Semiramidą Północy”. Nakaz Katarzyny II, jaki pojawił się w 1767 roku, a definiował zasady polityki i system prawny, był początkiem okresu rosyjskiego absolutyzmu oświeconego. Była tą, która zreformowała oświatę tworząc w roku 1764 pierwszą w Rosji szkołę specjalnie dla potrzeb edukacyjnych dziewcząt. Dokonała ponadto reformy systemu administracyjnego Rosji. Doprowadziła również w 1764 roku do zsekularyzowania dóbr duchownych, uwłaszczyła chłopów cerkiewnych i zmniejszyła ich obowiązki względem cerkwi. Wydała z kolei w roku 1775 manifest o wolności gospodarczej oraz dziesięć lat później tak zwaną Gramotę o prawach i wygodach miejskich, w ten sposób oficjalnie ustanawiając status stanu mieszczańskiego i samorządu miejskiego. Owa Gramota o prawach, wolności i przywilejach szlacheckich wpłynęła znacząco na wzmocnienie pozycji szlachty przy jednoczesnym pogorszeniu sytuacji chłopów z majątków szlacheckich, którzy oprócz faktu, iż zostali pozbawieni większości swych praw, to stali się przedmiotem handlu. Powstanie chłopskie, które na tym tle wybuchło, nazywane powstaniem Jemieljana Pugaczowa, spotkało się ze zdecydowanymi reperkusjami ze strony carycy, bowiem wprowadziła ona wówczas politykę represji wobec każdego przejawu niezadowolenia. Uczestniczyła w rozbiorach Polski.

Zmarła w Petersburgu 17 listopada 1796 roku.

Ciekawostki o Katarzynie II

  • Urodziła się w Szczecinie jako Zofia Augusta. Zofia przybyła do Rosji w 1744 roku i, by móc później rządzić, przyjęła w tym celu ponowny chrzest, w obrządku prawosławnym, otrzymując imię Katarzyny.
  • Niespełna pół roku później po tym, jak Piotr – jej mąż, przejął pełnię władzy w Rosji, Katarzyna stanęła na czele przewrotu pałacowego, który odsunął Piotra od władzy i w efekcie doprowadził do jego zamordowania. A wszystko po to, by Katarzyna mogła cieszyć się pełnią władzy absolutnej.
  • W 1764 roku Katarzyna II doprowadziła do osadzenia na polskim tronie jej kochanka, czyli Stanisława Poniatowskiego.
  • Była wybitną zasłużoną na polu działań politycznych prowadzących do całkowitej likwidacji Rzeczypospolitej Polskiej. Była bowiem odpowiedzialna za efektywność rozbiorów RP.
  • Wielu ówczesnych uczonych zachodnich zapatrzonych było w Katarzynę jako wzór władcy oświeconego.

Cytaty Katarzyny II

Boże, ześlij nam żądze, i to możliwie szybko.

Byłam atrakcyjna. To już w połowie wystarczyło, aby stać się pokusą, resztę czyniła ludzka natura. Kusić i być kuszonym to praktycznie to samo.

Chcę umrzeć, śmiejąc się i kochając.

Jestem gotowa na wszystko i nie cofnę się w razie potrzeby przed niczym. Polacy przewyższyli swym szaleństwem nawet francuskie zgromadzenie narodowe.

Los nie jest tak ślepy, jakby mogło się wydawać. Najczęściej zależy od charakteru i postawy człowieka.

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Katarzyna_II_Wielka
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Katarzyna_II
  • https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/883604,Katarzyna-II-demon-zla-natchnienie-filozofow

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły