Ed Sheeran

Ed Sheeran, urodził się w Hebden Bridge 17 lutego 1991 roku. Jest brytyjskim piosenkarzem, autorem tekstów, gitarzystą, producentem muzycznym i aktorem. Uprawia muzykę z pogranicza nurtów takich jak hip-hop, folk, rock i pop.


Krótki życiorys Eda Sheerana

Ed Sheeran przyszedł na świat 17 lutego 1991 roku w Hebden Bridge. Jest uznanym wykonawcą brytyjskim, który zdążył pomimo swego młodego wieku zaistniec w biznesie muzycznym na najszerszą dostępną dziś skalę – ukoronowaniem jego muzycznych starań jest na przykład przyznana mu nagroda Grammy, ale oprócz tego figuruje na szczytach brytyjskich list przebojów jako zdobywca prestiżowych nagród MTV.

Bynajmniej jego sukces nie jest dziełem przypadku. Wczesna młodość Sheerana naznaczona była trudem ćwiczenia nut w chórze kościelnym, poza tym rzecz jasna rozwijał się samodzielnie isnspirując gwiazdami i legendami brytyjskiego rocka. Do pracy w tym kierunku motywowany był przez rodziców, którzy odebrali wykształcenie i trudnią się w branży rozrywkowej między innymi skutecznym kreowaniem wizerunku. Bez wątpienia dzięki temu Sheeran przekroczył ciasne ramy piosenkarza – solisty, nagrywając muzykę do sławnego filmu, czy też grając rolę w popularnym filmie „Bridget Jones 3”.

Biografia rozszerzona Eda Sheerana

Dzieciństwo i edukacja u boku rodziców

Przyszedł na świat w Hebden Bridge 17 lutego 1991 roku. Talent dziedziczy po ojcu – kustoszu artystycznym i matce – projektantce biżuterii, ponadto ma brata kompozytora muzyki klasycznej. Posiada korzenie irlandzkie. Dorastał w Framlingham, jednak często podróżował do Londynu i tam odbywał wycieczki po mieście, gdyż tam też pracowali jego rodzice. Ed Sheeran przyznaje się do inspiracji takimi artystami jak Eric Clapton, Bob Dylan i Van Morrison.

Mając cztery lata zasilił lokalny chór kościelny, gdzie rozpoczynał przygodę ze śpiewaniem. Opanował bardzo szybko grę na gitarze. Teksty natomiast pojawiły się w czasie, gdy uczęszczał do liceum. Przełomowy był według jego relacji moment, w którym zobaczył na żywo Damiena Rice’a – artysta podziałał na niego niezwykle inspirująco. Uczęszczał wówczas do Państwowego Teatru Młodzieżowego w Londynie.

Samodzielne Początki

Jego pierwsze utwory pojawiły się w 2005 roku. Później trafił już na dobre do Londynu – z tego okresu pochodzą jego pierwsze nagrania. Owocny był dla niego rok 2009, wtedy to dał 312 koncertów i oprócz tego wydał minialbum pod tytułem „You Need Me”. Trzy nowe minikrążki pojawiły się w 2010 roku, by móc w roku następnym nagrać swoją głośną, bo popularną szerzej EP – kę pt. „No. 5 Collaborations Project”, dzięki czemu po upływie zaledwie kwartału sfinalizował kontrakt z wytwórnią Asylum/Atlantic Records. Dzięki tej wytwórni, jego następne EP – ki mogły być już całkiem dostępne i dość popularne, wśród nich chociażby ta zatytułowana „One Take EP, iTunes Festival: London 2011 Performance EP”.

Od singla po trasę z Taylor Swift

W czerwcu 2011 roku pojawił się jego pierwszy singel pod tytułem „The A Team”, którego debiut miał miejsce na trzeciej pozycji w brytyjskiej liście przebojów. W ślad za tym pojawił się album odnosząc niebywały sukces, a obliczony w przeszło 1,2 milionach egzemplarzy. Nadszedł rok 2012, Ed Sheeran zdobywa wówczas dwie nagrody Brit Awards w kategorii „Najlepszy przełomowy wykonawca” oraz „Najlepszy artysta”. Kluczem do sukcesu okazał się być utwór „The A Team”, przynosząc mu nagrodę Ivor Novello Awards. Wreszcie 29 października 2012 roku pojawiła się piosenka „Little Things” brytyjsko-irlandzkiego boysbandu One Direction, napisana przez Sheerana w wieku zaledwie 16 lat. W reperuarze tego zespołu znalazły się też inne utwory Sheerana, takie jak „Over Again” i „Moments”. W roku 2013 odbył trasę koncertową z Taylor Swift, która promowała swją płytę.

Znakomity progres

W 2013 roku pojawiła się piosenka Sheerana pt. „I See Fire”, którą nagrał w celach promujących film „Hobbit: Pustkowie Smauga”. Wreszcie krążek pt. „X” wyszedł w roku następnym z dwunastoma utworami. Znalazł się tam singiel „Sing”, lecz także „Don’t” i „Thinking Out Loud”. Następnie ruszył w trasę, na której promował tą płytę.

Styczeń 2015 roku oznaczał dla niego cztery kategorie, w których był nominowany do Nagród Brytyjskiego Rynku Fonograficznego – za teledysk, singiel, brytyjski album roku i artysta roku. W efekcie trafiły do niego dwie statuetki. Ukoronowaniem niejako starań i nagród było wykonanie przez niego wówczas utworu „Bloodstream”.

Sława u boku sław

21 maja 2015 roku przyznano mu nagrodę im. Ivora Novello, bowiem został zwycięzcą w kategorii „Autor piosenek roku”. Pod koniec czerwca natomiast w Toronto współprowadził galę wręczenia „Much Music Video Awards”. Podczas gali mógł zatem zaśpiewać utwory „Thinking Out Loud” i „Photograph”, zdobywając dwie statuetki, a mianowicie za wygraną w kategoriach „Najlepszy międzynarodowy artysta oraz Międzynarodowy artysta lub zespół wzbudzający największe zainteresowanie”. Jeszcze tego samego miesiąca wystąpił w Kansas City, otwarając koncert zespołu The Rolling Stones. Ilość fanów chętnych by go obejrzeć wzrosła do tego stopnia, iż w lipcu zagrał na Stadionie w Wembley. Przy okazji tego stacja NBC poczyniła stosowne nagrania, by mógł się ukazać film dokumentujący Sheerana i jego widowisko, pod tytułem „Ed Sheeran – Live at Wembley Stadium”, łącznie ze zdjęciami zakulisowymi. Natomiast podczas ceremonii 22. gali wręczenia Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV w Mediolanie Sheeran odebrał statuetki za wygraną w kategoriach: „Najlepszy występ na żywo oraz Najlepsza prezentacja sceniczna”.

Nagrody Grammy

16 lutego 2016 roku oznaczał dla Ed’a Sheeran’a zdobycie dwóch nagród Grammy: w kategorii „Piosenka roku” oraz „Najlepszy popowy występ solowy”. Sporym wyzwaniem okazała się też epizodyczna rola, jaką odegrał w filmie „Bridget Jones 3”. Jego trzeci album wyszedł na rynek 3 marca 2017 roku.

Ciekawostki o Edzie Sheeranie

  • Ed’a Sheeran’a można obejrzeć w jednym z odcinków „Gry o Tron”. Zagrał tam jednego z żołnierzy rodu Lannisterów.
  • Na swoim ciele zdecydował się wytatułować tytuł płyty Taylor Swift, czyli „Red”, jest bowiem nie tylko jej dobrym znajomym, ale i przyjacielem.
  • Nie należy do wielkich fanów smartfonów. Jest przeciwnie – dystansuje się do nich jak może.
  • Wyraża zdecydowany pogląd, że życie bez mediów społecznościowych jest znacznie lepsze.
  • Teledysk do jego debiutanckiego singla „The A Team” udało się nakręcić w ramach symbolicznego budżetu opiewającego na kilkadziesiąt funtów.
  • Prestiżowy Order Imperium Brytyjskiego odebrał w 2017 roku z rąk samego księcia Karola, syna królowej Elżbiety II.
  • Jego miłość stanowią instrumenty muzyczne, a wśród nich szczególnie gitary, których ma kilka, a każdej nadał inne imię.
  • W teledysku do singla „Castle on the Hill” można rozpoznać pojawiającą się markę polskiego piwa.

Cytaty Eda Sheerana

„Jestem zdenerwowany przez koncertami, ale moim zdaniem, jeśli się nie jest, nie ma sensu występować.”

„Zagrałem mnóstwo koncertów, na których nie było nikogo albo było pięć czy dziesięć osób. Ale kiedy granie na żywo jest tym, co się lubi, wielkość publiczności nie ma aż tak wielkiego znaczenia, jeżeli ludzie wychodzą zadowoleni i z przeświadczeniem, że dobrze zagrałeś.”

„Na końcu wszystko będzie dobrze. Jeśli tak nie jest, oznacza to, że to jeszcze nie koniec.”

Źródła

  • Zdjęcie
    • Ed Sheeran (Flickr)
  • Treść
    • https://pl.wikipedia.org/wiki/Ed_Sheeran
    • http://muzyka.wp.pl/aid,635603,title,Ed-Sheeran,artysta_biografia.html?ticaid=11b3d8
    • https://www.biography.com/people/ed-sheeran

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły