Andrzej-Grubba

Andrzej Grubba przyszedł na świat w Brzeźnie Wielkim, 14 maja 1958 roku. Zmarł w Sopocie 21 lipca 2005 roku. Był najwybitniejszym zawodnikiem w historii polskiego tenisa stołowego.


Krótka biografia Andrzeja Grubby

Andrzej Grubba dorastał w rodzinie nauczycielskiej. Podejmował naukę w szkole średniej (w gdańskim III LO), by następnie móc ukończyć gdańską Akademię Wychowania Fizycznego.

Swoją karierę sportową Grubba zaczynał w klubie Neptun Starogard, w którym podejmował grę na przestrzeni lat – od 1972 do 1973. W latach natomiast 1973–1976 występował jako zawodnik klubu AZS Uniwersytet Gdański. Z kolei od 1976 do roku 1985 reprezentował Grubba barwy klubu AZS-AWF Gdańsk. W 1985 rozpoczął występy w niemieckim klubie tenisa stołowego o nazwie TTC Zugbrucke Grenzau, w którym grał do 1987. W czasie jego kariery miał miejsce jego sponsoring ze strony japońskiej firmy tenisa stołowego – Butterfly (uważa się go za pierwszego promotora tej firmy w Polsce). Był oprócz tego zwycięzcą plebiscytu rozpisanego przez „Przegląd Sportowy”, plebiscytu mianowicie na najlepszego polskiego sportowca w roku 1984.

Był 26-krotnie mistrzem Polski i zdobył 15 medali na mistrzostwach świata i Europy, w tym jeden złoty – w grze mieszanej.

Swoją karierę sportową zakończył Grubba w roku 1998. Punktem zwrotnym w jego życiu był rok 2004 – wtedy to właśnie dowiedział się, że cierpi na raka płuc. Andrzej Grubba zmarł rano, 21 lipca 2005, w swoim sopockim mieszkaniu.

Ciekawostki o Andrzeju Grubbie

Jest uważany za zdecydowanie najlepszego sportowca w historii polskiego tenisa stołowego.

Zdobył odznaczenia takie jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski; Złoty Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, jak również odznaczenie pod nazwą „Osobowość 60-lecia Kroniki Sportowej – Polskie Radio”.

W sklepie internetowym uStefiego.pl można zakupić rakietkę sygnowaną jego nazwiskiem, czyli Butterfly Andrzej Grubba All+. Link dla zainteresowanych: https://www.ustefiego.pl/product-pol-104-Deska-Butterfly-Grubba-ALL.html

Mimo, że był leworęczny, grał ręką prawą.

Została napisana jego biografia, autorem której jest Marek Formela, a pozycja książkowa nosi tytuł „Ostatnia Piłka”.

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Vladimir Mirskiy. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Grubba
https://sport.onet.pl/tenis-stolowy/andrzej-grubba-legenda-za-zycia-czarodziej-rakietki/mthe6y
https://sport.trojmiasto.pl/Rozmowa-z-Andrzejem-Grubba-n3714.html

Ciekawe artykuły