Alina Janowska

Alina Janowska (1923 – 2017) była polską aktorką teatralną, telewizyjną i filmową. Była prezesem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Gniazdo”. Walczyła w powstaniu warszawskim.


Krótki życiorys Aliny Janowskiej

Alina Janowska urodziła się 16 kwietnia 1923 roku, w Warszawie. Pochodziła z rodziny cieszącej się szlachectwem, zwłaszcza po ojcu, który był również adiutantem generała Józefa Dowbora – Muścickiego. Matka w końcu zgodziła się poświęcić rodzinie, choć wymarzyła sobie karierę śpiewaczki. Alina Janowska swe młodzieńcze lata spędzała początkowo w miejscowości Berdówka, położonej nieopodal Kalwarii Zebrzydowskiej, lecz nie na zawsze – bowiem rodzina jeszcze raz przeniosła się, tym razem do Miętna, by ostatecznie znaleźć się w Żyrowicach. Czas II wojny światowej  Alina Janowska spędziła w obozie hitlerowskim dla jeńców, pod Olsztynkiem. Uniknęła całe szczęście zesłania do Niemiec, wchodząc zamiast tego w skład grupy, która utrzymywała ogród Pałacu w Wilanowie. 23 na 24 kwietnia 1942 roku oznaczał dla niej zajścia dramatyczne, ponieważ wtedy to Alinie Janowskiej został postawiony zarzut jakoby działała w podziemiu niepodległościowym oraz pomagała Żydom. W związku z tym umieszczono ją w warszawskim Pawiaku – później natomiast na Szucha, gdzie była poddana przesłuchaniom. Szczęśliwie uniknęła planowanego zesłania do Oświęcimia, a to dzięki zwolnieniu jej niejako na progu takiej decyzji. Wybuchło później powstanie warszawskie, które sprawiło, że Alina Janowska mogła zasilić powstańcze szeregi w charakterze łącznika. Działała wówczas jako „Setka”, mianowicie osoba zaangażowana w powstanie w stu zasadniczych procentach. Powstanie jednak upadło, a wówczas Alina Janowska zdołała przedostać się do Tworek, gdzie wówczas przebywali rodzice Aliny.

Pracę twórczą podjęła jeszcze w czasach ściśle wojennych. Otóż debiut przypadł na rok 1943, kiedy to wystąpiła do akompaniamentu na przykład takich jak Witold Lutosławski. Następne  były jej występy w Teatrze Syrena w Łodzi, jak również w kabarecie Gong. Natomiast szerszą popularność zdobyła zaraz po wojnie, już w roku 1946 – wtedy to Alina Janowska zagrała w popularnym filmie polskim pod tytułem „Zakazane piosenki”. Wtedy to też zdołała równolegle ukończyć łucką Szkołę Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej. Od tamtego czasu przyspieszyła znacznie kariera Aliny Janowskiej, by mogła zagrać ostatecznie w sumie w niemal trzydziestu produkcji filmowych. Przykładowo zagrała jakże udaną postać Haliny Należyty w świetnej polskiej komedii zatytułowanej „Rozmowy kontrolowane”, czy też w filmie „Dzięcioł”, jako Misia Waldek. Zmarła w Warszawie 13 listopada 1917 roku. Benefis Aliny Janowskiej zdążył się odbyć w 2013 roku, mając miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Ciało Aliny Janowskiej spoczęło na Powązkach.

Ciekawostki o Alinie Janowskiej

  • Rola Misi Waldek odzwierciedlała „bojowe” usposobienie Aliny Janowskiej.
  • Walczyła w powstaniu warszawskim do samego końca toczących się walk.
  • Umiejętność strzelania nabyła w bardzo wczesnym wieku, przyuczona do tego przez ojca.
  • Przez 7 miesięcy była więziona na Pawiaku w Warszawie.
  • Jej pierwszy występ odbył się w 1943 roku. Młodą i niedoświadczoną artystkę zapowiadał wtedy sam Jerzy Waldorf, natomiast akompaniowali jej tacy jak Andrzej Panufnik oraz Witold Lutosławski.

Cytaty Aliny Janowskiej

  • „Los dał mi bardzo krótkie dzieciństwo.”
  • „Nie chcę już opowiadać ludziom o swojej martyrologii, że siedziałam w więzieniu, że cierpiałam, że byłam przerażona. Chcę im powiedzieć, że życie bez miłości jest nic nie warte.
  • Trzeba mieć siłę, żeby wykrzesać w sobie miłość do bliźniego i to nie tylko do tego, który też ci ją okazuje. Ale także do tego, który jest np. wrogo nastawiony. To jest wielka sztuka, żeby się nie zniechęcić i nie machnąć wówczas ręką. Nie można zostawiać za sobą nie wyczyszczonych spraw międzyludzkich.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Cezary Piwowarski. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.

http://www.filmweb.pl/person/Alina+Janowska-8817/trivia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Alina_Janowska
http://www.fakt.pl/kobieta/plotki/alina-janowska-nie-zyje-nieznana-przeszlosc-aktorki/5s4dyj7
https://culture.pl/pl/tworca/alina-janowska

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły