Alicja Bachleda-Curuś

Alicja Bachleda-Curuś przyszła na świat w meksykańskim Tampico, 12 maja 1983 roku. Jest polską aktorką i piosenkarką.


Krótki życiorys Alicji Bachledy-Curuś

Urodziła się w Meksyku, bowiem tam właśnie pracował jej ojciec zajmujący się geologiem. Jej kariera muzyczna rozpoczęła się już w wieku jej kilku lat. Będąc dzieckiem występowała pod okiem Elżbiety Armatys w jej Studio Teatru Muzyki i Tańca. Dzięki temu Bachleda-Curuś Zdobyła całkiem wcześnie wiele prestiżowych nagród, które wygrała podczas festiwali piosenki dziecięcej. W 1995 roku została uznana najbardziej uzdolnioną solistką dziecięcą. Alicja Bachleda-Curuś otrzymała wówczas nagrodę Tęczowego Music Boxu startując w Grand Prix I Programu Telewizji Polskiej. Otrzymała również pierwsze festiwalowe laury w Częstochowie, Krakowie Tucholi, czy też w Będzinie. Alicja prezentowała Polskę również podczas przeglądów zagranicznych, m.in. w Niemczech, Chorwacji, Włoszech, na Łotwie w Bułgarii. Na ekranach kin natomiast aktorka zadebiutowała w roku 1998 – zagrała wtedy w filmie pt. „Syzyfowe prace”, czyli w obrazie wyreżyserowanym przez Pawła Komorowskiego. Wreszcie zagrała postać Zosi w „Panu Tadeuszu” z roku 1999, a w reżyserii samego Andrzeja Wajdy, zdobywając popularność już niepodważalną. Ten sam rok oznacza też w jej biografii wydanie singla zatytułowanego „Marzyć chcę”, który zapowiedział płytę pt. „Klimat”, wydaną jednak dopiero w 2001 roku. Ten sam czas przyniósł Alicji Bachledzie-Curuś karierę poza granicami kraju. Wzięła udział a przykład w niemieckiej produkcji pod tytułem „Z miłością nie wygrasz”. W 2004 roku zagrała z kolei główną rolę w filmie Marka Kreuzpaintnera „Letnia burza” . Trzy lata później w jego kolejnym filmie „Handel”. Ważny był później rok 2009, a to ponieważ zagrała u boku irlandzkiego aktora Colina Farrella w dramacie fantasy, który otrzymał tytuł „Ondine”. Ze wspólnego występu narodził się wtedy związek aktorów, zapewniając Alicji miejsce na czołówkach gazet plotkarskich. W październiku 2009 roku Bachleda-Curuś urodziła Henry’ego Tadeusza Farrella. Natomiast z kariery nie rezygnowała, i w ten sposób w roku 2010 polska aktorka wystąpiła w komedii pt. „Friendship!” oraz w dramacie zatytułowanym „The Absinthe Drinkers”.

Ciekawostki o Alicji Bachledzie-Curuś

  • Po raz pierwszy Alicja Bachleda-Curuś wystąpiła publicznie mając zaledwie sześć lat.
  • Ukończyła nowojorski Lee Strasberg Theatre and Film Institute.
  • Została uhonorowana nagrodą Belvedere za promowanie Polski w świecie oraz honorowym tytułem obywatela miasta Tampico (Meksyk).
  • Alicja Bachleda-Curuś urodziła się w Tampico 12 maja 1983 roku, w Meksyku, ze związku Lidii i Tadeusza Bachledy-Curusia, gdzie ten ostatni pracował geologicznie. Aktorka i piosenkarka ma starszego brata, Tadeusza, pilota. Jej stryjem natomiast jest Adam Bachleda-Curuś, postać popularna i były burmistrz Zakopanego.
  • W listopadzie 2008 Alicja Bachleda- Curuś związała się z aktorem irlandzkiego pochodzenia – Colinem Farrellem.

Cytaty Alicji Bachledy-Curuś

„Uczucia powinny nas wspierać, pomagać w rozwoju, a nie podcinać skrzydła.”

„Jeśli umiemy dać ukochanej osobie wolność, ona będzie chciała do nas wracać.”

„Myślę, że kobiety są tak genetycznie uwarunkowane, żeby przetrwać w każdej sytuacji, i nie myślą w tym przetrwaniu tylko o sobie. I to też je wzmacnia. Łączą w sobie wrażliwość z siłą, która w pewnych sytuacjach rzeczywiście może się objawiać agresją i determinacją.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest David Shankbone. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Alicja_Bachleda-Curu%C5%9B
  • https://www.filmweb.pl/person/Alicja.Bachleda.Curus/trivia
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Alicja_Bachleda-Curu%C5%9B

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły