Agata Kornhauser-Duda

Pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej przyszła na świat w Krakowie 2 kwietnia 1972. Agata Kornhauser-Duda zdobyła kwalifikacje i zawód nauczyciela germanistki . Od 6 sierpnia 2015 jest pierwszą damą Polski. Jest małżonką prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.


Krótki życiorys Agaty Kornhauser-Dudy

Urodziła się 2 kwietnia 1972 roku w Krakowie. Agata Duda, z domu Kornhauser, jest intelektualistką pochodzącą z rodziny o inteligenckich korzeniach. Ukończyła szkołę podstawową, następnie liceum, później studia, zdobywając wykształcenie filologa języka niemieckiego. Pierwsza dama Polski ze związku z Andrzejem Dudą urodziła córkę Kingę. Na uwagę zasługuje fakt, że znajomość z przyszłym mężem nie wydarzyła się na zasadzie miłości od pierwszego wejrzenia, a raczej dojrzewała powoli, by zostać ukoronowaną związkiem sakramentalnym.

Jest z pewnością bardzo dobrze wykształconą, pierwszą damą, co podkreśla też inteligenckie pochodzenie. Jakkolwiek trudno o długą biografię na jej temat, to wynika to z prostego faktu, że umiejętnie prowadzi swe życie prywatne.

Biografia rozszerzona Agaty Kornhauser-Dudy

Pochodzenie

Agata Kornhauser urodziła się 2 kwietnia 1972. Jest córką Juliana Kornhausera, polskiego artysty – poety, również prozaika, krytyka literackiego, zajmującego się tłumaczeniami, który jest także autorem książek dla dzieci. Jej matką jest intelektualistka Alicja Wojny-Kornhauser, z wykształcenia polonistka. Jej młodszy brat natomiast to Jakub Kornhauser, który jest uczonym literaturoznawcą, tłumaczem i poetą, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wykształcenie i początki kariery

Wykształcenie średnie Agata Kornhauser zdobyła w roku 1991, zostając wtedy absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Rok 1997 oznaczał dla niej ukończenie studiów na kierunku filologii germańskiej, co miało miejsce na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego; warto zaznaczyć, iż bohaterem jej pracy magisterskiej został nie kto inny a Horst Bienek, wybitny teatrolog. Zaraz po studiach podjęła prace w przedsiębiorstwie prywatnym. W roku 1998 została nauczycielką języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, która to szkoła ma renomę jednej z najbardziej prestiżowych krakowskich szkół średnich.

Związek

Niezwykle istotny punkt w życiorysie Agaty Dudy dotyczy daty 21 grudnia 1994, kiedy to wyszła za mąż za Andrzeja Dudę. Oboje doczekali się wkrótce córki Kingi, której imię jest tu symboliczne ze względu na sam fakt ukoronowania związku Dudów. Ale zatrzymajmy się w tym miejscu na moment, ponieważ nie od razu przecież do związku doszło, poza tym wiele wskazywało po drodze na to, że do takowego może nie dojść. Andrzej Duda bowiem nie od razu był w typie Agaty Kornhauser. Byli oboje w klasie maturalnej, gdy Andrzej Duda zabiegał o jej względy. Dostał się wkrótce na prawo, więc miał się czym pochwalić oraz co zaprezentować. Wydzwaniał do niej, a ona nie umiała mu już dłużej odmawiać. Nie wiadomo do końca czy był namolny aż tak, natomiast był na pewno skuteczny.

Z genealogii moralności

W końcu zostali parą, a w ślad za tym przyszedł później czas na zamążpójście. Ona z rodziny inteligenckiej, on również, ale on w przeciwieństwie do niej z rodziny wierzącej, która życzyła sobie, tak jak on, ślubu kościelnego. Pojawiły sie wtedy pewne, co by nie mówić, zalążki antypatii pomiędzy rodzinami Dudów I Kornhauserów. Katolickim Dudom nie mieściło się w głowie jak to jest nie podarować dziecku sakramentu chrztu, gdy tymczasem Kornhauserowie wyznawali przekonanie prymatu nauki w dziedzinie wszelkiego poznania, mimo, że to Dudowie są raczej umysłami ścisłymi. Był to za pewne jeden z dwóch powodów tych nieporozumień, które w istocie były, i jak się okazało, do przeskoczenia. Drugim z nich było już po ślubie zainteresowanie Andrzeja Dudy polityką, a ściślej jej prawicowym odłamem. Agata już wówczas Duda, nie rozumiała męża do końca, zwłaszcza jego prawicowych gustów I tendencji, a sama skłonność prawicowa małżonka budziła jej rezerwę.

Istotny rozdźwięk

Według przyszłej prezydentowej zainteresowania polityczne męża były przykrywką do bujnego życia towarzyskiego oraz inspiracją do “uciekania z domu”, w tym jego obowiązków. Z początku Andrzej interesował się działalnością w łonie Unii Wolności, jednak stwierdził, że Mazowiecki nie ma szans. Później przyszedł czas na PiS, więc Agata nie mogła się tak po prostu pogodzić, że wybrał coś tak radykalnego w poglądach i działaniach. Wielkie wrażenie zrobiła na Andrzeju katastrofa samolotu prezydenckiego w 2010 roku. Było to w przeddzień jego startu na prezydenta Krakowa. Wybory przegrał, czemu nie dziwiła się wcale przyszła prezydentowa, natomiast dziwiła się frustracji męża z tego powodu. Miał bowiem przecież posadę na uczelni w Poznaniu, więc mógł podążać droga rozwoju intelektualnego zamiast angażować się w waśnie polityczne, tym bardziej lokalne. Identycznie było w chwili, gdy okazało się, że jej mąż będzie kandydował na prezydenta. Nie rozumiała i była niechętna. Do swoistych anegdot przeszła wówczas wizyta prezesa Kaczyńskiego u nich w domu, kiedy to ona musiała podobno robić dobra minę do złej gry. Rzecz jasna miała też na uwadze swoją w tym rolę, otóż charyzmatycznej prezydentowej RP.

Pani prezydentowa

Jak wiadomo, Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie z 24 maja 2015 w drugiej turze. Uzyskał w wyborach 51,55% głosów ważnych (co w przeliczeniu na ilość oddających głos daje 8 630 627 głosów). Z pracy Pani Agata nie zrezygnowała natychmiastowo, ponieważ do końca roku szkolnego 2014/2015 Agata Duda pracowała w II Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie.

Zaprzysiężenie męża Andrzeja Dudy na prezydenta RP 6 sierpnia 2015 sprawiło, że Agata Duda została pierwszą damą Rzeczpospolitej Polskiej

Ciekawostki nt. Agaty Kornhauser-Dudy

  • Jej ojcem jest Julian Kornhauser, prozaik i poeta.
  • Agata Duda miała wiele wątpliwości co do opcji politycznej, z ramienia której Andrzej Duda kandydował.
  • Pomiędzy rodzinami Kornhauserów i Dudów miały miejsce nieporozumienia światopoglądowe.
  • Andrzej Duda zabiegał o względy przyszłej małżonki w duchu miłości jedynej i sakramentalnej.

Cytaty Agaty Kornhauser-Dudy

“Problem współczesnego niewolnictwa jest sprawą boleśnie aktualną, która dotyka kobiet, mężczyzn i dzieci na całym świecie. Wielkim wyzwaniem jest więc przeciwdziałanie temu procederowi, który uderza w jedno z najważniejszych praw człowieka, jakim jest prawo do życia wolnego od przemocy, do życia w poczuciu miłości, godności i bezpieczeństwa.”

“Warto wsłuchiwać się w pozostawione nam przez Zbigniewa Herberta słowa, warto wydobyć z nich sens który – jakże często – stanowi przesłanie uniwersalne. Problemy bohaterów Herberta mogą dotyczyć nas wszystkich. Ostatecznie bowiem to my, czytelnicy, zastanawiamy się nad dylematami Pana Cogito, pytamy o to, czy musiał zginąć Hamlet, dociekamy, jak doskonałym stworzeniem jest kamyk.”

“Z całym szacunkiem, panie prezesie, ja się pana nie boję.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Agata_Kornhauser-Duda
  • http://www.newsweek.pl/polska/biografia-pierwszej-damy-agaty-dudy-prawda-czy-fikcja-,artykuly,369379,1.html
  • http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/zona-dudy-agata-kornhauser-duda-kim-jest-zona-prezydenta-elekta-przyszla-pierwsza-dama_611434.html

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły